Свързаното с братята Васил и Юлиан Проданови дружество няма действащо разрешително, но явно има дебели връзки по върховете на държавата
Как може фирма без действащо разрешително, без да отговаря на условията и за капак документацията й да е пълна с несъответствия, но въпреки това да получи тлъста обществена поръчка за унищожаване на опасни отпадъци от “Булгартрансгаз” ЕАД? Оказва се че може, ако се казва “ЕкоСейф” ООД, зад която надничат фигурите на вездесъщите братя Васил и Юлиан Проданови, без да броим мощната сянка на Валентин Златев, с когото също откриваме свързаности в търговския регистър.
Това е дружеството, което през 2016 г. попада в италианските медии по повод първите 35 хил. тона бали с отпадъци, които ще отпътуват от Италия за България. По същия казус през 2019 г. в ареста попаднаха доста знакови фигури, сред които бившият екоминистър Нено Димов, заместника му Красимир Живков и дори братя Бобокови.
Свързаната с “ЕкоСейф”компания „ЕкоСоник“ пък спечели на община Девня прозвището “долината на боклука” заради изграждането на инсенератор за горене на опасни отпадъци – намерение, вдигнало на крак множество екологични сдружения и НПО-та, както и жителите на града.
Формално, поръчката за 3 148 000 лв. на “Булгартрансгаз” е спечелена от консорциум „ ЕКОСОФТ БТГ 2024″ ДЗЗД, учреден от фирмите „ ЕКОСЕЙФ“ ООД и „ДК СОФТРЕЙД“ ООД.
Разследване на в. “Капитал” от 2020 г. сочи, че “ЕкоСейф“ е създадена през 2017 г., като първоначално едноличен собственик е била Станислава Евтимова, но година след това прехвърля част от собствеността на „Пърфект пропърти портфолио“ EООД, собственост на Симона Проданова, която пък го е придобила от „Ив адвайзърс“, чийто адрес е също на столичния бул. „Христо Ботев“ 28. Любопитно е, че според публикуваните в Търговския търговския регистър финансови отчети на „ЕкоСейф“ приходите на дружеството за 2017 г. са 16 хил. лв., а за 2018 г. нарастват на малко над 1 млн. лв. През май 2019 г. дружеството взема кредит за малко под 2.4 млн. лв., но в края на същата година го погасява. „Ив адвайзърс“ пък е било собственик на фирмата „Тевода“, когато прехвърля собствеността на сръбския гражданин Божидар Митрович. От февруари 2020 г. Митрович е управител на споменатата вече „Ви Пи Екосолюшънс“. Неин едноличен собственик е „Ви Пи Комодити трейдинг“ ЕООД, което от около месец е притежание на друг сръбски гражданин – Далибор Менкович, но преди това е била на Юлиан Симеонов Проданов, който на свой ред до 2016 г. е бил и собственик на „Тевода“.
Самата „Ви Пи Комодити трейдинг“ притежава 30% от капитала на „Ес Ер технолоджис“ ООД, което се счита за близко до бизнесмена Валентин Златев. Други 30% от фирмата са на Асен Найденов, който е в управата на кипърската Agriway Holdings, чрез която Златев е собственик на основните си дружества като „Агрохолд“ и „Тера-тур сервиз“. Найденов е в борда и на „Голф клуб Правец“. До средата на януари тази година е бил и съдружник във „Ви Пи Екосолюшънс“.
През 2014 г. управител на „Ес Ер технолоджис“ е бил и бившият зам.-министър на околната среда Красимир Живков, който беше в ареста по обвинение в участие на организирана престъпна група за нелегален внос на опасни отпадъци в България.
А две години по-рано в тази роля е бил и Васил Симеонов Проданов, брат на Юлиан Проданов, за които местните в Девня твърдят, че са в роднинска връзка със собственичката на „ЕкоСейф“ Симона Проданова.
Защо пишем всичко това? Очевидно за да защитим тезата, развита от няколко независими един от друг източника, които споделиха пред редакцията, че най-вероятно мрежата от не случайни хора около “ЕкоСейф” има заслуга компанията и учредения от нея консорциум да получи обществената поръчка въпреки очеизвадните несъответствия в документацията.
Нещо повече – наш журналист получи информация, че въпросният търг е бил отворен от “Булгартрансгаз” още през 2023 г. единствено с цел “ЕкоСейф” да го спечели, но т.к подчинените на сем. Проданови били (цитираме)“оплескали” документацията, се наложило през септември т.г. да се стартира нова тръжна процедура, защото предходната била канселирана с цел да не я спечели някой конкурент “по погрешка”.
Вече през 2024 г., “Булгартрансгаз” ЕАД пуска отново същата поръчка, но този път е избран “правилният”печеливш – Консорциум ЕкоСофт (където водещ партньор е “ЕкоСейф” в съдружие с ДК “Софтрейд”). Една от конкурентните компании, явила се на търга, е била отстранена неправомерно ако вярваме на служител, участвал в класирането. По думите му, мотивите за премахването на нежелания играч били повече от смехотворни – дружеството не било приложило един сертификат, който в същото време се покрива от трима от останалите участници в консорциума и на практика не е необходим, а и “Булгартрансгаз” имат задължение да го изискат по време на процедурата. Всичко друго по документацията било изрядно, но това не влизало в сметките за “свирения” предварително мач.
В същото време, по документацията на “ЕкоСейф”имало безброй несъответствия, ако вярваме на източниците си. На първо и основно място те нямали действащо разрешително, което е меко казано скандално що се касае за унищожаването на опасни отпадъци. Валидността на сертификатите на “ЕкоСейф” и “Софтрейд” пък не била проверена от тръжната комисия. Защо – можем само да гадаем. Годишният оборот бил сметнат общо за двете фирми – “ЕкоСейф” и “Софтрейд”, въпреки че процедурата изисква да се представят разчетите за всяка фирма поотделно. Да не говорим, че цитираните изпълнени услуги (част от дружествената история) не отговаряли на изискванията на възложителя, който изисква услуга за обезвреждане на опасни отпадъци. “ЕкоСейф” са декларирали, че са обезвреждали болнични отпадъци във ВМА, които се водят не опасни, а по този договор техен подизпълнител приема опасните болнични отпадъци. Т.е те нямат нищо общо с опасните отпадъци на “Булгартрансгаз”. По отношение на работата им с Държавния резерв – “ЕкоСейф” са декларирали „приемане“ на опасни отпадъци само с два кода, без да посочат събиране и транспортиране, въпреки че изрично възложителят настоява за „събиране, транспортиране и обезвреждане“. Същото важало и за договора на “Реци Трейд” със “Софтрейд”, чийто обхват се ограничавал само до приемане, без събиране и транспортиране. В т. 2.1.2.8.4. е цитирана услуга отново само по приемане, без събиране и транспортиране, без да е ясно кой е получателят на услугата. Същото важало и за т. 2.1.2.8.5. Услугите, извършвани за “Анес 96” от Софтрейд също били само за приемане, без събиране и транспортиране, а “Чистота Балкани” имал договор със “Софтрейд” единствено за приемане, без събиране и транспортиране.
Накратко – цялата описана в тръжната документация дружествена история, както и посочените услуги, които декларират, НЕ ОТГОВАРЯТ на изискванията на възложителя “Булгартрансгаз” ЕАД. Отделно консорциумът, облажил се с три и кусур милиона лева декларирал, че ще гори масла, което е в тотален разрез с действащото законодателство, изтъкнаха еколози, до които се допитахме.
Подобно газене на закона не е прецедент в историята на “ЕкоСейф”. В статия на сайта “Афера” от м. декември 2022 г. откриваме меко казано смущаващ разказ как Васил Проданов, представящ се за собственик на дружеството, изнудва настоящият областен председател на ДПС-Ново начало и тогавашен директор на РИОСВ-Варна Ерджан Ебатин той и подчинените му да подпишат разрешение за “модернизация” на горивна инсталация за изгаряне на отпадъци в Девня без процедурата да мине задължителния ОВОС. Журналистическото разследвате разказва на дълго и на широко как Проданов си позволява да извършва телефонен терор над Ебатин, който по онова време е народен представител от ДПС, за да го принуди той и някогашните му служители да нарушат закона, подписвайки разрешително въпросната “модернизация” да мине без задължителната Оценка на въздействието върху околната среда. Без да преразказваме материала в детайли, ще се спрем само на репликата, изречена от Васил Проданов, че ако Ебатин откаже съдействие, той щял да се обърне лично към Ахмед Доган.
На кого е звъняло въпросното лице през 2024 г. за да получи сумата от 3,148 млн.лв. под формата на обществена поръчка от “Булгартрансгаз”, можем само да гадаем. Колко и кои висши длъжностни лица ще завлече “ЕкоСейф” към пандиза, както се случи през 2019 г. с Нено Димов и заместника му, времето ще покаже. До тогава оставаме в очакване прокуратурата и КЗК да се заемат със случая, т.к тук става въпрос не просто за поредния транш държавни пари, а за здравето на хората и опазването на околната среда.
Източник: kriminalni.com