Любомир Христов се спаси като депутат от ГЕРБ и кара пореден мандат
Парите за ремонта на Летния театър идват от програма „Региони в растеж”, но и кметството доплаща. Цялата сума е 2,3 млн. лева, като половината са от Брюксел. Строителните работи са били възложени на любимата на кмета фирма „С-М Строй”. Тя обаче проточила ремонта 17 месеца, доста повече от договорените 200 дни, споделят запознати от Шумен.
Самата обществена поръчка е била така измислена, че да попадне в ръцете точно на „С-М Строй”, за която до онзи момент никой в града не бил чувал. Затова пък покрай нагласената обществена поръчка се разчува, че фирмата е била няколко пъти санкционирана, защото не е сключвала договори с работниците си.
Любомир Христов
Управител на „С-М Строй“, е някоя си Марияна Стоименова, а прокурист е някой си Спартак Стоименов. Преди да се захване с поръчките за милиони от кметството в Шумен, фирмата им няма никакви по-големи изпълнения, по-точно направила е само една подобна поръчка. И въпреки че не покрива изискването за професионален опит, тя започва да печели конкурс след конкурс под одобрителния погледна тогавашния кмет Любомир Христов.
Конкретно в случая с ремонта на Летния театър „С-М Строй”, която е предпочетена пред други две компании, дава само няколко лева под максималната прогнозна стойност. От кметството й поверяват още и реконструкцията на Дома за мъже с умствена изостаналост в село Лозево. За него Брюксел отпуска 826 950 лева. И понеже компанията не е случайна, дори не е направен конкурс, а има само пряко договаряне в този случай.
Дотук обаче не свършват скандалните обществени поръчки за ремонти от времето на Любомир Христов. Към този списък трябва да добавим и излъскването на Младежкия дом в Шумен, което от 2,5 млн. се оскъпява на 3,5 млн. лв. Също както се случва и с Летния театър. Накрая и за Младежкия дом е наложена глоба от 487 431 лв. от регионалното министерство. Затова пък „С-М Строй” взема от тези поръчки близо 2 млн. над договореното, казват запознати.
Наследство от конкурсите по времето на Любомир Христов е и глобата за забавения проект на пречиствателната станция. За това наказанието е 4 млн. лева. Само че по-трагичният факт в случая е, че Шумен попадна под тежък воден режим.
Запознати пресмятат, че глобите, наложени заради обществените поръчки по времето на бившия кмет, вече надхвърлят 6 млн. лева. Всичко това обаче явно не смущава населението, което изпрати Любомир Христов в Народното събрание, където той тихичко и без въобще да се явява на трибуната или да участва в някакви дебати, спокойно кара пореден мандат. Е, в този парламент може би още не е получил заплата, но както стана ясно, след избирането на председател, народните избраници ще си получат парите накуп.
Любомир Христов, преди да се захване да управлява като кмет от ГЕРБ, е шеф на дирекцията на МВР в Шумен. В политиката е вкаран от Цветан Цветанов. Имотните му придобивки са описвани многократно. За справка ще посочим, те те заемат над 30 страници с над 60 в регистъра.
В миналото е бил резидент на военното контраразузнаване с псевдоним Хари. Вербуван е от Държавна сигурност през 1981 г., когато е на 26 години и е офицер във. военното училище в Шумен. Водещите офицери го описват като обучаван „по въпросите на борбата с шпионажа и опазването на държавната тайна”.
Свален е от оперативен отчет чак през ноември 1990 г., когато вече е преминал на щатна работа в МВР.
За първи път се пробва да влезе в парламента през 2009 г., но не е избран. Става депутат чак през 2013 г., а през 2015 г. се връща в Шумен като кмет. След това Бойко Борисов го изважда за известно време от листите, но го оставя да е областен координатор на партията. И въпреки гафовете с проектите, финансирани с европари, Любомир Христов отново добрува в личен план като парламентарист.
Източник: Уикенд, crimesbg.com