Раздялата с алкохола е сред най-желаните новогодишни обещания. Ако сте мотивирани да го направите моментът е подходящ, защото сме в периода на така наречения „Сух януари“ – предизвикателството, следвано от милиони хора, което означава цял месец без консумация на алкохол.
Всъщност тенденциите днес са насочени към ограничаване на консумацията на алкохол, а на мода са безалкохолните заместители на алкохолните напитки. Готови ли са най-верните любители на виното – французите да заменят гроздовата напитка с безалкохолна алтернатива?
Последни изследвания показват, че рискът от онкологични заболявания нараства дори при умерена консумация на вино, а полезните му антиоксиданти можем да си набавим по различен начин – като консумираме грозде, боровинки, горски плодове или други богати на тези елементи храни.
През януари, преяли и понатежали, бодро крачим към спортните площадки, докато си обещаваме – повече спорт и лично време вместо алкохол, цигари и безразборно хранене.
„Предлагането на безалкохолни продукти се разви много през последните години. В магазините ни се търсят доста повече от тези продукти. В началото опитвахме много от тях, но качеството не беше особено успешно. Дори гроздовият сок беше по-добър от безалкохолното вино с химически привкус. Бирите започнаха да задават истинската тенденция. Предлагаме много безалкохолни бири, които наистина приличат на бира, но нямат алкохол. Постепенно започнаха да се разработват и добри безалкохолни вина, шампанско, спиртни напитки – дори джин и ром. Гамата, която днес предлагаме нарасна много“, заяви Тома Бенилюз, собственик на магазин за алкохолни напитки в Ница.
По думите му в началото по-скоро по-здравословни причини са купували хората, които не могат да пият алкохол. „Например бременните жени или тези, които приемат медикаменти. Сега всички ги търсят. Мисля, че днешното поколение се стреми към по-здравословен начин на живот, а това включва контрол на консумацията на алкохол. Още повече, че сега сме в периода на сухия януари, но понеже на хората не им се пие само вода или сок се обръщат към безалкохолните коктейли, за да направят малка детоксикация и да подобрят своята форма“, посочи още той.
Така мислела и британката Емили Робинсън. Любителка на маратонското бягане, но и на чашката, жената решила да спре алкохола за месец за да подобри формата си преди дългото бягане. Години по-късно милиони хора участват в предизвикателството „Сух януари“, а специалистите са категорични – ползите от въздържанието на безценни – не само за духа и тялото, но и за джоба – макар че пари определено няма да спестите, особено ако изберете качествена безалкохолна напитка.
„Всъщност продуктите без алкохол са доста скъпи. Това все още е пречка за много хора да ги избират. Безалкохолните вина, които продаваме, наистина са много качествени и добри, но струват 13 евро. Такава е цената и на хубава бутилка вино. Това е така, защото процесите за пресъздаване на усещането за алкохол са голям разход за производителя. Еквивалентът на шприца или на аперола, без алкохол, струва 26 евро“, допълва Тома.
Французите пият по-малко вино, а младите предпочитат бира. Спад в консумацията на алкохол се наблюдава и на европейско ниво, макар, по данни на СЗО тя да остава висока. Според Тома, който продава не само качествен алкохол, но и занаятчийски сирена и колбаси, хората днес избират по-внимателно всичко, което консумират.
„От няколко години виждаме, че хората със сигурност консумират по-добре. Може би по-малко, но избират продукти с добро качество, които все пак да останат в рамките на финансовите им възможности. Така е и с месото – има хора, които купуват по-рядко, но качествено месо, вместо да ядат хамбургери всеки ден. Мисля, че по-отношение на храната и напитките, това е силна и положителна тенденция.
Нова телевизия, „Събуди се“