По-висока ще е минимална работна заплата от януари 2025 г., въпреки че няма приет нов бюджет. Увеличението влиза в сила с правителствено постановление, обнародвано още през октомври в Държавен вестник. С него минималното възнаграждение се вдига от 933 лв. на 1077 лв. Увеличението е с 15,4%.
Как се е увеличава минималната заплата през последните 5 г.:
2021 г. – 650 лв.
2022 г. – 710 лв.
2023 г. – 780 лв.
2024 г. – 933 лв
2025 г. – 1077 лв.
Според синдикатите увеличението от догодина ще се усети малко повече от работещите на минимална заплата.
„Миналите години не можаха, тъй като инфлацията беше по-голяма и нашата битка беше да я компенсираме тази инфлация, поне да не губят покупателна способност. Сега си мисля че при по-ниска инфлация този ръст от 15% най-накрая може да даде по-осезаем ръст на покупателната способност, надявам се да го усетят“, коментира главният икономист на КНСБ Любослав Костов.
А бизнесът отчита друго – ръстът на минималната заплата нарушава принципите на справедливост при заплащането.
„Нискоквалифицираните работници, които получават минимална работна заплата, ще доближат средноквалифицираните, това е сериозен конфликт на политиката по доходите на само в държавата, но и в едно предприятие“, смята Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал.
За да покрият увеличението на възнагражденията, което тласка и останалите заплати нагоре, много предприятия замразяват инвестициите, това ги прави неконкуретноспособни, отчитат още работодателите.
В някои случаи по-високата заплата може да означава и намаляване на персонал или сива икономика, смятат икономисти.