Новини от Бълария

Най-северната АЕЦ в света произведе първия милиард киловатчаса

Плаващата атомна централа (ПАЕЦ) „Академик Ломоносов“, управлявана от „Росенергоатом“, (електроенергийното подразделение на „Росатом“) произведе първия милиард киловатчаса за изолираната мрежа на енергийния център Чаун-Билибино в Чукотка. Делът на ПАЕЦ в електропроизводството на района надхвърля 60 %, като централата увеличава производството си всяка година.

Изминалата година е знакова за ПАЕЦ – успешно приключи първата горивна кампания в историята ѝ. В предизвикателните условия на Арктика нестандартните подходи са неразделна част от работата от самото начало на проекта. Една от особеностите е, че една трета от персонала работи на ротационен принцип, друга се намира на 5000 км в „континентална“ Русия, а третата е базирана в Певек, Чукотски автономен окръг.

„Академик Ломоносов“ е единствената в света действаща плаваща АЕЦ с малка мощност и най-северната АЕЦ в света. Една от задачите ѝ е да осигури енергийна база за пълноценното разгръщане на рудодобива в Баим, Чукотка. Общата мощност на централата е 70 MW, а в режим на максимална топлинна мощност – около 44 MW. Населението на град Певек наброява 5 хил. души, като ПАЕЦ може потенциално да осигурява електроенергия за град с население до 100 хил. души.

„Росенергоатом“ е най-големият производител на нисковъглеродна електроенергия в Русия. Предприятията на „Росатом“ активно участват в развитието на Северния морски път (СМП) като логистичен коридор чрез установяване на редовен товарен трафик, изграждане на нови атомни ледоразбивачи и модернизиране на инфраструктурата. Увеличаването на обема на трафика по СМП е от първостепенно значение за интегрираното развитие на арктическата зона на Руската федерация – стратегически държавен приоритет.

Оставете коментар

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече