Театралът Илко Ганев атакува музиканта, че непрекъснато пътува, за да дирижира навън и нехае за проблемите във ведомството
Служебният министър Найден Тодоров е искал да остане на поста си и в редовното правителство и затова е започнал серия совалки между политическите партии. Той е получил подкрепа от ГЕРБ, но останалите партии в заформящата се нова коалиция – БСП и ИТН, както и ДПС-Ново начало, били категорично против. Допълнителен пирон в ковчега се оказал избухналият скандал между диригента-министър и председателя на съюза на артистите Христо Мутафчиев.
В разгара на преговорите между парламентарните партии за съставяне на редовно правителство, което най-накрая да поеме властта от дългата поредица от служебни кабинети, Министерство на културата беше разтърсено от грандиозен скандал. Съюзът на артистите обвини министър Найден Тодоров, че Министерство на културата не изплаща парите на театрите и така пропадат премиери, а пък диригентът отговори, че това е лична атака срещу него и че той не е избирал заместниците си, те били спуснати отгоре, и че имал трудна комуникация с тях.
Конкретно министърът на културата посочи своя заместник, който е с ресор „Театър“ – Илко Ганев. Тодоров каза още, че това е човек, който не е пожелал в Министерството на културата, а е бил спуснат от служебния премиер Димитър Главчев. Според запознати заради преговорите за нов кабинет и заради борбата за разпределението на министерските постове определени политически и обществени кръгове са се активизирали срещу Найден Тодоров, за да не допуснат той да бъде министър на културата за трети път. Истината обаче е, че той, макар и да следи процесите в министерството, е свръхангажиран и със Софийската филхармония, чийто директор е и продължава да я ръководи, макар и да се води в неплатен отпуск. Освен това той има много предварително поети ангажименти към чуждестранни оркестри, които дирижира, и често пътува в качеството си на гост диригент.
Явно обаче претоварването и стресът му дойдоха в повече и около Коледа музикантът прекара седмица в болница. Освен това някои творчески гилдии смятат, че като музикант Найден Тодоров дава приоритет на концерти и музикални спектакли и не е наясно с проблемите на киното и на другите сценични изкуства и загърбва проблемите в драматичните и куклените театри и не ходи на техните премиери, тъй като няма време.
Самият министър на културата призна, че няма комуникация между него и заместника му Илко Ганев, който отговоря за финансите на министерството и за театрите. Найден Тодоров коментира също, че не знае дали заместникът му е проверен за злоупотребите по т.нар. театрална афера, но в доклада от проверката няма нищо за неговата дейност по случая.
Илко Ганев е завършил театрален мениджмънт, театрознание и режисура.
Управлявал е собствена културна организация, реализираща независими проекти в областта на сценичните и аудиовизуалните изкуства. От 2016 г. е експерт-оценител по програми за финансиране на творчески проекти към Столичната община, Министерството на културата Националния фонд „Култура“. Бил е и пиар на Международния театрален фестивал „Варненско лято”, както и в екипа на Софийския театрален салон, организиран от Съюза на артистите в България.
Найден Тодоров каза, че с другия си заместник – барабанистът и бивш депутат от ГЕРБ Калин Вельов, има комуникация. Вельов обаче също бил назначен не по негово решение. Министърът бил уведомен по телефона от премиера Главчев, че Вельов ще му е заместник. Не е тайна, че барабанистът е близък със служебния премиер и като представител на ГЕРБ бе спряган за министър на културата в предишни проектокабинети на ГЕРБ. В крайна сметка обаче постът отиде в представител на ИТН, но вместо предварително сочения Тошко Йорданов, хората на Слави излъчиха актьора Мариан Бачев.
Илко Ганев пък коментира, че е изключително изненадан от твърденията на министъра на културата. Той е смятан за личен избор за заместник-министър на Христо Мутафчиев. Шефът на Съюза на артистите също клони към ГЕРБ и е близък с Бойко Борисов. Найден Тодоров пък е смятан за близък до президента Румен Радев, макар че никога не е проявявал открити политически симпатии към когото и да било.
„Не знам дали министърът има някаква амнезия или проблеми с паметта. Той лично ме е поканил, и то в присъствието на Христо Мутафчиев. Дори ми предложи да продължа да работя в този политически кабинет“, каза Илко Ганев. По думите му никога Найден Тодоров не му е казвал, че не иска да работи с него. „Министърът на културата е този, който контролира, ръководи и управлява. Той е първостепенният разпоредител. Аз безкрайно уважавам твореца Найден Тодоров и смятам, че той е човек, постигнал неща, с които всички ние се гордеем. Но управлението изисква някаква отговорност, присъствие, поемане на инициатива да се спускат задачи и да се гонят цели и срокове“, каза Ганев.
Зам.-министърът на културата заяви, че от месец септември миналата година екипът не е провеждал оперативни събрания.
„В един момент като че ли затвори вратата си за този екип. Избра една част от съветниците, с който да продължи да работи. Дори един от колегите ми заместници беше изгонен от кабинета“, разказа Илко Ганев. Вероятно става дума за музиканта Виктор Стоянов.
По думите на зам.-министъра на културата през последните месеци Найден Тодоров е пътувал много и системно е отсъствал.
„Имаше доста ангажименти и лични като творец, и професионални като командировки. Това също до известна степен затрудняваше комуникацията“, уточни Илко Ганев. Според него поведението на министъра на културата не е отговорно. В момента зам.-министри на културата, освен Илко Ганев, са Калин Вельов и Амелия Гешева.
В същото време от Съюза на артистите изпратиха остро писмо до министъра на културата с питане, защо не са разплатени разходите в областта на сценичните изкуства с лимита, осигурен от държавата към Министерство на културата за месец декември 2024 г.
„Спиране на ток преди премиери, спиране на отоплението в салоните, блокирани доставки на материали и реквизит, отказани спедиторски услуги, неизплатени командировъчни разходи, телефонни сметки, разходи за извършени дейности. Хиляди левове неизплатени суми по фактури и договори на хора, които разчитат само на този доход – това са актьори, режисьори, сценографи, композитори, художници, хореографи, драматурзи, сценични работници, осветители, озвучители. Сгради без изплатени застраховки, сграден фонд, който всеки момент може да се разпадне, рушащи се покриви, сцени без отопление…“. Такава картина описаха от Съюза на артистите в България. Според организацията три месеца стотици хора на свободна практика не са получавали плащане по гражданските си договори и посрещнали празниците без заработените си хонорари.
Източник: Уикенд