1 200 дка плодородно земя в община Ружинци изчезва зарази поредната слънчева централа
Хората от селата Дреновец, Тополовец и Динково във видинската община Ружинци, се вдигнаха на бунт срещу зеления октопод, който се кани да покрие нивите им с фотоволтаични панели. Поводът е проект на частна фирма за изграждане на гигантски соларен парк с мощност 50 мегавата върху 1 200 декара плодородна земя в землищата на трите села.
Проверка на недоволните жители показва, че кметът Александър Александров се кани да даде под наем за жълти стотинки общинските терени, без дори да си направи труда да ги уведоми. Нещо повече, част от земите, върху които трябва да се поставят слънчевите панели, са частна собственост. Има и абсурдни казуси. В един от случаите бъдещата централа ще окупира незаконно половината двор на последната къща в село Тополовец. Имотът е собственост на 73-годишния Петър Найденов. До миналата седмица дядо Петър даже не подозира, че ще става производител на зелен ток, след като бъдещите инвеститори не са си направили труда да го попитат дали си дава двора.
Кметът на Ружинци Александър Александров твърди, че всичко с проекта е изрядно
„Гласуваме с надежда за по-добро, а се оказва, че сме предадени и продадени, ние и земята ни от местните феодали в общината! 1200 декара земеделска земя и пасища ще бъдат превърнати в бетон и панели след решение на общинския съвет на Община Ружинци. Нашата плодородна общинска земя е дадена за жълти стотинки, за да се изградят върху нея фотоволтаици, които унищожават 3емята и хората. Не са ли именно земята и хората най-ценният ресурс на всяка държава? Защо ги унищожаваме?”, написа в първите дни на новата 2025 г. един от организаторите на протеста.
Призивът му за бунт бе подет от стотици живеещи в община Ружинци, които в края на миналата седмица излязоха на мирен протест.
Недоволните хора заплашиха, че ако проектът не бъде спрян, са готови да блокират пътя Видин – София. Оказа се, че са закъснели. Решението на общинския съвет в Ружинци за отдаване под наем на нивите е взето още през юли 2023 г., но информацията за него се появява в сайта на общината чак на 30 декември 2024 г. Колко удобно! В предпоследния ден на миналата година е повече от сигурно, че огромна част от хората ще следят с трепет какво има да ги уведоми кметът Александър Александров.
Той от своя страна отговори на недоволните, че проектът за бъдещият фотоволтаичен парк на фирма „Ружинци солар“ си е напълно редовен и няма как да бъде спрян. Александров обясни, че внесъл предложението за покриване на нивите със слънчеви панели, защото нямало интерес те да бъдат обработвани от земеделци, а общината трябвало да печели от наем.
Протестиращите хора от своя страна се заканиха да подадат сигнал до прокуратурата. Те очакват държавното обвинение да провери слухове, че близки на кмета са прибрали голяма сума, за да се придвижи проектът. Твърди се, че „стимулирането“ е направено през 2023 г. След като разрешението на общинския съвет в Ружинци е осигурено, проектът за бъдещата централа е продаден на други собственици. Друг е въпросът дали те са реалните хора, които ще осигурят десетките милиони левове за изливане на бетон в земеделските земи и поставяне на соларни панели. Недоволните хора подозират, че зад унищожаването на земите им надничат парите на олигарси и свързаните с тях политици.
Да видим кой стои зад фирмата инвеститор „Ружинци солар“. Към 2023 г., когато тихомълком е прокарано решението за отдаване под наем на общинските терени, тя е собственост на братята Дениз и Едиз Саидови. Вторият е дългогодишен кадър на ДПС и шеф на младежката организация на движението в София-град. След като решението на съветниците е осигурено, Саидови се оттеглят от фирмата. Енергетици обясняват, че е нормална практика хора с политически контакти да осигуряват нужните разрешения за подобни проекти, а след това да ги продадат с огромна печалба. Друг е въпросът дали новите собственици имат средства, или разчитат на финансиране от хора в сянка.
От лятото на миналата година акционери в „Ружинци солар“ са три фирми. Едната от тях – „КАП-солар“, има проекти за фотоволтаични централи в цялата страна, но информация за нейната дейност и финансиране се открива трудно. Името на фирмата се появява единствено като организатор на финансова игра за ученици „Мисия: личен бюджет“, която се движи от… колекторска агенция! Основател на „КАП-солар“ е млада девойка от Радомир, без никакъв бизнес опит или данни как е забогатяла.
Инвеститор в бъдещата централа в Ружинци е фирма „Ламбда инженеринг“, собственост на 22-годишна румънка с български паспорт. Откъде ли младата Анна Петре от видинското село Покрайна ще намери милионите левове, за да покрие с бетон и панели 1 200 дка ниви в Ружинци?!
Третият акционер в „Ружинци солар“ е френската фирма „Сън Р Интернешънъл“, чиито представители през последните месеци обикалят страната, за да търсят общински земи за фотоволтаични централи. Един от проектите им е в община Костинброд. Там наскоро граждани също протестираха срещу покриването на земеделски земи със соларни панели.
Източник: Уикенд