Новини от Бълария

Шофьорът на Асен Василев пуснал заря в Банкя в чест на ареста на Бойко Борисов 

Лена Бориславова пратила секретарката си да купи три бутилки шампанско, за да отпразнуват повода
Целта на незаконното задържане на Бойко Борисов на 17.03.2022 г., разпоредено от съпредседателите на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков и Асен Василев, заедно с Лена Бориславова и ексшефа на МВР Бойко Рашков, е била да вдигнат спадащия рейтинг на съставеното от тях правителство и за да осуетят в зародиш поисканата от тогавашния американски посланик в България Херо Мустафа бъдеща коалиция между „Промяната“ и ГЕРБ, която да свали ветото, наложено от страната ни нас Северна Македония за членството й в ЕС. Това стана ясно от разкритията на запознати с разследването на незаконния 24-часов арест на Борисов, който взриви политическия мир в страната преди повече от 2 години.

В началото на седмицата главният прокурор Борислав Сарафов отново нажежи политическата обстановка в страната, след като поиска и веднага получи имунитета на бившия премиер Кирил Петков заради незаконното задържане на Бойко Борисов, бившия финансов министър Владислав Горанов и на пиарката на ГЕРБ Севдалина Арнаудова през пролетта на 2022 г.

Арестите на тримата бяха обявени за незаконни от съда още тогава, а случаят беше представен като пример за нарушаване на човешките права в доклад на Държавния департамент на САЩ.

Показният арест на Бойко Борисов може да коства осъдителна присъда на Кирил Петков, който е разследван за превишаване на правомощията си и неправомерно разпореждане за задържане на свой политически опонент.

От внесени от прокуратурата в деловодството на парламента материали от делото става ясно, че на 17 март 2022 г. тогавашният премиер Кирил Петков, вицето му Асен Василев и вътрешният министър. Бойко Рашков привикват. още по обяд в кабинета на министър-председателя тогавашния началник на Главна дирекция „Национална полиция“ Венцислав Кирчев, от когото изискват преписка по показания на укриващия се по това време в Дубай хазартен бос Васил Божков. В разпита си пред разследващите Кирчев разкрива, че Кирил Петков пожелал лично да даде показания срещу Борисов и той да бъде арестуван без знанието на прокуратурата за срок от 24 часа. Впоследствие Петков разпорежда на Кирчев да привика своя заместник Ангел Дулев, който да организира екип от отдел „Разследване“ и всички да се явят по спешност в Министерския съвет. Шефката на отдел „Разследване“ Ваня Георгиева пък признава в показанията си, че разбрала за преписката срещу Борисов, Горанов и Арнаудова в кабинета на премиера. По-късно в Министерския съвет е извикан и Цветан Йоцов, който пряко е работил по преписката.

„Министър-председателят каза, че иска да бъде разпитан тук и сега, ние сме част от изпълнителната власт и няма как да оспорваме желанието му да свидетелства в кабинета му“, заявява Ваня Георгиева пред разследващите. Тя е разпитвана няколко пъти от прокуратурата.

В  показанията си ръководителката на отдел „Разследване“ многократно сочи, че е обърнала внимание на Кирил Петков, Асен Василев, а и на Бойко Рашков, че следва да бъде информирана прокуратурата, „тъй като има предварителна проверка от ГДНП и е редно прокуратурата да се запознае с материалите по преписката и да прецени дали са налице основания за образуване на досъдебно производство.

„Всичко това се случи пред ръководството на ГДНП и на МВР, поради което бездействието от наша страна щеше да се изтълкува като отказ от изпълнение на наказателно преследване. За съжаление, начинът, по който аз предложих да се извършат необходимите действия по разследването, не беше възприет от ръководството и от останалите присъстващи от Министерския съвет на най-високо държавническо ниво“, заявява пред следовател Ваня Георгиева. Нейните показания са потвърдени и от заместника й в отдел „Разследване“ – Божидар Савов, който
също е присъствал в кабинета на Кирил Петков.

Според обясненията на Цветан Йоцов от Главна дирекция „Национална полиция“ премиерът Кирил Петков е настоявал да се избегне и да се заобиколи прокуратурата и да не й се докладва за образуването на това дело и за работата по него. „Основно той говореше, че трябва да се започне досъдебно производство, трябва да се обискират домовете на Борисов, Горанов и Арнаудова, това се чуваше от всички…

Помня, че се коментираше дали има неотложност и дали може да се извърши по неотложност претърсване на тези хора. Кирил Петков обаче си настояваше да се почне досъдебно производство, да го разпитат него самия, тогава намеси името на европрокурорката Лаура Кьовеши – бил говорил предния ден с нея. Накрая настоя да бъде разпитан и това да бъде първото действие по разследването“, описва Цветан Йоцов атмосферата в премиерския кабинет преди задържането на Бойко Борисов. Висшият полицай ръководи екипа, изпратен в Банкя за да обискира дома на Бойко Борисов като инструкциите към него са на всяка цена да постави белезници на ръцете на лидера на ГЕРБ, тъй като цялата операция щяла да се излъчва на живо във вечерните новинарски емисии на телевизиите. Йоцов обаче категорично отказва да сложи белезниците на Борисов.

„Реших, че нямам законово основание да му слагам белезници или да ползвам други помощни средства… Аз така и не изпълних тези според мен незаконосъобразни  разпореждания за ползване на помощни средства по смисъла на ЗМВР, без да има основание за това“, се чете в показанията на Цветан Йоцов.

Докато ченгетата тарашат къщата на Бойко Борисов, тогавашният вицепремиер Асен Василев изпраща в Банкя личния си шофьор Лъчезар Ставрев и бодигарда от НСО Димитър Кръстев, подразнен от струпването на стотици симпатизанти пред дома на Бойко и призивите им да не бъде допуснато задържането на лидера на ГЕРБ.

Шофьорът и охранителят на Асен Василев пуснаха заря в Банкя в мига, в който Бойко Борисов беше изведен от дома си и качен в цивилен автомобил на МВР, за да се създаде усещането, че съседите на Бойко в Банкя празнуват задържането му. Зарята беше купена срещу 400 лева часове преди ареста на Бойко“, „свидетелстват запознати с разследването за незаконния арест на бившия премиер. Твърди се, че идеята за зарята била дадена от Лена Бориславова.

След като Борисов е отведен от дома си в цивилна полицейска кола и въдворен в ареста на „Национална полиция“ в столичния квартал „Младост“, в Министерския съвет стартира парти по случай задържането му, свидетелства в свои показания, дадени само преди 3 седмици, началникът на НАП Румен Спецов, комуто доскоро приписваха специални отношения с Асен Василев. Показанията му се потвърждават и от началника на ДАНС Емил Тонев.

„Някой от присъстващите извади бутилка „Чивас Регал“, наляха уиски на всички, даже и на мен сложиха чаша. Правиха си наздравици и се поздравяваха, че Бойко Борисов е задържан… След ареста в кабинета на Петков в Министерския съвет започнаха да идват гости – Даниел Лорер със съпругата си, министърката на административната реформа Калина Константинова, дойде и Лена Бориславова, дойде и Румен Спецов. Дойде и шефът на Дирекция ПР на МВР. Всички седнаха на масата, дамите пиеха шампанско, а мъжете – уиски.

Почнаха да говорят и за обиск на къщата, където Борисов живее“, пише в показанията си ген. Тонев. Оказва се, че шампанското е поръчано по-рано същия ден също от Лена Бориславова. Тя пратила секретарката си да купи 3 бутилки „Вьов Клико” за по 130 лева всяка и да ги охлади, тъй като имали „страхотен повод“. Шампанското е купено с лични пари на Бориславова – тя извадила няколко банкноти от портфейла си и ги дала на секретарката.

Незаконното задържане на Бойко Борисов, Владислав Горанов и пиарката на ГЕРБ Севдалина Арнаудова може да коства на Кирил Петков осъдителна присъда от 1 до 3 години затвор за злоупотреба със служебно положение. Бившият премиер и настоящ съпредседател на „Продължаваме промяната“ все още не е разпитан от прокуратурата заради имунитета си като народен представител, който вече е свален. Очаква се Кирил Петков да бъде привикан за разпит още в началото на следващата седмица.
Източник: Уикенд

Подобни публикации
Оставете коментар

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече