Захари Бахаров нарече протестиращите „безпросветни лекета“
Актьорът Захари Бахаров нарече протестиращите пред Народния театър против пиесата „Оръжията и човекът“ – „безпросветни лекета“. Според него „безпросветни лекета и уроди не бива да се канят на театър. Тези говеда няма да направят толкова за България и културата ни, колкото Владо Пенев с една своя роля“.
Председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев го допълва: „Едни хора, които не са успели да влязат във властта, се опитват да управляват народа по един малко по-различен начин и да вадят дивиденти. Те са отломки от соца. Пиесата на Бърнард Шоу по никакъв начин не ни унижава, а напротив. Тези, които предизвикаха това чудо пред театъра – не са чели книжки, камо ли пък да са прочели пиесата на Бърнард Шоу.“
След това продължи с цитат на Стефан Цанев: „Демокрацията е за умни и интелигентни създания, които могат сами да се управляват, но в природата те са малко. В природата преобладава простакът, а простакът демокрация не ще!“
Журналистката Антония Коцева пък е написала материал във в-к „Банкер“ със заглавие „Бай Ганьо“ и „Гераците“ се разпознаха и не се харесаха. В него тя пише:„Вместо да протестира срещу стотиците нарушения на изборите, разгневена тълпа, враг на четмото и писмото, спретна титаничен погром пред Народния театър. Нечели пиесата и негледали постановката, стотина-двеста озверели хора бяха готови да щурмуват театъра и да линчуват опитващите се да влязат в сградата зрители, защото пиесата била обида за българщината. Главният герой на Алековия „Бай Ганьо“ е не по-малка обида и още по-голям срам, но никой досега не е вдигнал ръка или крак срещу автора…“
Мислейки се за нещо повече от хората от народа, всички тези, културтрегери явно не познават българската история и ръсят цветисти обиди и епитети по адрес на протестирищите. За сведение – сред хората пред театъра имаше офицери от запаса, журналисти, професори и депутати, които не само че са чели пиесата на Бърнард Шоу, но и превъзхождат тримата плювачи в интелектуално отношение.
Мутафчиев, тази скапана пиеса не само ни обижда като народ, но и се гаври с паметта на загиналите български воини по бойните полета на Сръбско-българската война от 1885 година. Да се постави този пасквил в Народния театър и то точно на 7 ноември, когато българските капитани и техните храбри воини побеждават сърбите в битката на Сливница е кощунство.
Да не говорим, че с тази срамна постановка бе осквернено и реномето на Народния театър, на сцената на който са били поставяни през годините прекрасни пиеси от бележити драматурзи. Ако не си разбрал това, много жалко за теб.
Автор: Доц. Петър Ненков, военен историк и преподавател
trud.bg