На 30 ноември приключиха първите по рода си у нас ателиета по терапевтично писане, предназначени за жени, преживели загуба на дете преди раждането. Ателиета се наричат „Думи, за да прегърнеш загубата“ и са част от проекта „Една от три: Субективни гледни точки за загубата на бременност и безплодието“.
Програмата се състои от поредица безплатни ателиета по терапевтично писане, които се проведоха в три последователни съботи от 16 до 30 ноември в София. С помощта на внимателно подбрани средства като творческо и терапевтично писане, поезия, медитация, насочващи изображения и визуализации участниците потърсиха думи, които да ги преведат през тъгата и скръбта, но и да им помогнат да развият състрадание към себе си, емоционална устойчивост и усещане за смисъл.
„За съжаление темата за загубата на бременност все още е тема табу в обществото ни. Има огромна нужда от разговор, подкрепа и споделяне. Родителите, които преминават през скръбта от загубата често изпитват срам, чувство за вина, за провал, за неосъщественост. Много е важно тези чувства да бъдат нормализирани, да се говори за тях, а жените да знаят, че не са сами. “ – споделя инициаторът на ателиетата Дарина Борисова, която е сертифициран водещ на групи по терапевтично писане към великобританската Professional Writing Academy.
Ателиетата „Думи, за да прегърнеш загубата“ ще продължат да се провеждат догодина и да бъдат дом за всеки, който търси утеха и смисъл, когато преминава през предизвикателствата на живота. Дарина се надява ателиетата да намерят място и в болнична среда, където пациентите имат нужда от грижа както за телесното, така и за емоционалното си здраве. Стъпка в тази посока е поканата, която получава от Националния център по психосоматика да представи проекта по време на годишната конференция „Дни на психоанализата в болнична среда“, която се проведе на 23 и 24 ноември.
„Една от три: Субективни гледни точки за загубата на бременност и безплодието“ е културен проект, съчетаващ ателиета по терапевтично писане, интерактивна изложба, публична кампания и обществен дебат. След успешното представяне на изложбата в Букурещ през септември 2024 г., през февруари 2025 г. предстои да я видим в галерия „Доза“, гр. София.
По време на откриването ще бъде организират публичен дебат по темата за репродуктивното здраве, в който ще вземат участие мултидисциплинарни специалисти и част от авторите в изложбата.
Някои от историите, представени в изложбата, ще бъдат разгледани допълнително в пълнометражен анимационно-документален филм с работно заглавие „Аз съм всяка жена“, който ще включва четири интимни истории на същата тема. Режисьор и продуцент на филма са Мария Станишева (България) и Руксандра Губернат (Румъния).