Парадният вход на Президентството често остава неохраняем заради нехайството на тримата полковници – Кънчо, Тони и Данчо
Напоследък държавният глава Румен Радев остава все по-често без личната си стража – Националната гвардейска част, която би следвало да охранява денонощно парадния вход на Президентството. През летните месеци минувачи многократно стават свидетели на пустеещия представителен вход на сградата на бул. „Дондуков“ №2 – гвардейците липсват, все едно се е състоял държавен преврат и страната ни е под окупация.
Само от началото на отпускарския месец август почетната стража на Румен Радев отсъстваше поне четири пъти, и то в ранни следобедни часове, в работно време. Дезертьорството на войниците от Националната гвардейска част направо боде очите, тъй като най-представителното формирование на армията ни е сред символите на българската държавност, както герба, знамето и химна.
Командирът на гвардейците полк. Кънчо Иванов
Въпреки че личната стража на държавния глава Румен Радев редовно отсъства, а от администрацията му винят неофициално за дезертьорството на гвардейците техния командир полк. Кънчо Иванов. Висшият военен обаче не е застрашен от уволнение заради дългогодишното си приятелство с президента, разкрива източник от „Дондуков“ 2. Според думите му в Националната гвардейска част цари перманентен организационен хаос и през последните години неведнъж униформите на гвардейци са обличали редови полицаи и даже частни охранители, наети почасово и „на черно“ от командира на гвардейците.
„Ако си мислите, че в НСО са събрани некомпетентни и неквалифицирани служители, това е защото не знаете каква аматьорщина цари в ръководството на Националната гвардейска част. Въпреки че полковник Кънчо Иванов е дал многократни поводи да бъде освободен като командир на личната стража на президента, всички негови пропуски и гафове се прощават заради дружбата му с Румен Радев. Президентът и съпругата му Десислава Радева могат да назначат полковник Кънчо за виночерпец – той снабдява всяка есен държавния глава и хора от близкото му обкръжение с ракия от Троянския балкан.
Всяка година по 400-500 литра ракия поемат към вила „Калина“ и към къщата на Николай Копринков. Полковникът обича да се фука, че Деси Радева е най-големият ценител на ракията му и че който пие от неговото производство, не го лови законът“, разкрива източник от Министерството на отбраната.
Според думите му командирът на гвардейците Кънчо Иванов, съвместно с началника на щаба Тони Петков и командира по логистичното осигуряване Йордан Витанов, е замесен във финансови схеми, ощетяващи бюджета на гвардейците.
Тримата полковници въртели и съмнителни дела с представители на Софийската епархия на Българската православна църква.
Упорит, но непотвърден слух гласи, че полковниците получили щедро възнаграждение в злато от църквата след участието на почетния гвардейски караул в траурната церемония и литийното шествие, с което на 16 март т. г. беше изпратен в последния му земен път и погребан с невиждани почести и ритуал патриарх Неофит. Ковчегът с тленните останки на Неофит беше пренесен на ръце от гвардейците от „Св. Александър Невски“ и положен върху оръжеен лафет, който премина през центъра на София под съпровода на военния оркестър, за да бъде погребан патриархът в митрополитската катедрала.
За участието си в церемонията по погребението на патриарха мобилизираните над 50 гвардейци не получили допълнителен стимул.
Всъщност сред основните причини парадният вход на Президентството често да остава без гвардейска стража са недобрите финансови условия, които предлага най-представителното формирование на българската армия. Заплатата на гвардейците е 1400 лева. Допълнително те получават суми за наем, и пътни пари за придвижване до родните места през платения годишен отпуск.
Изискванията обаче са високи – всеки кандидат да бъде почетна стража на Румен Радев трябва да е поне 1.78 м. висок, да премине през обучение, което трае поне година, да е неосъждан, да може да борави с оръжие и да притежава необходимата физическа и строева подготовка. Гвардейците пред парадния вход на „Дондуков“ 2 се сменят на всеки кръгъл час, а на денонощие се въртят на смени по четири екипа. Огромно предизвикателство за всеки почетен страж, особено през летните месеци, си остава униформата. Дори в 40-градусови жеги гвардейците на пост нямат право да свалят шапките си, да пият вода и да мърдат.
„През последния месец имаше няколко случая на колабирали в жегите момчета и заради това все по-често почетната стража на президента липсва – хора непрекъснато напускат, а командирът по логистичното осигуряване полк. Йордан Витанов е неспособен да състави график на караула дори за седмица напред“, разказва под сурдинка човек от Националната гвардейска част.
За острата липса на гвардейци говори и публикуваната обява на сайта на Националната гвардейска част за провеждане на конкурс за заемане на вакантни длъжности. Със заповед на командира Кънчо Иванов са обявени 153 (сто петдесет и три!) вакантни длъжности за гвардейци, които обаче едва ли ще бъдат попълнени след провеждането на конкурса на 25 и 26 септември.
Лъч надежда, че Националната гвардейска част, приемник на създадената през 1879 г. лична гвардия на княз Александър I Батенберг, няма да се разформирова, все пак дават създадените през последните години гвардейски ученически отряди в три училища в страната – в Кърджали, Плевен и Смолян. При всички положения обаче е налице остра кадрова криза в най-представителното формирование на българската армия.
Източник: Уикенд