Новини от Бълария

Аржентина спечели световното, Меси триумфира като най-добър играч на Мондиала!

Аржентина спечели световната купа по футбол пред изпълнения до краен предел стадион „Луасил“ в Катар. Предвождан от именития си капитан Лионел Меси, националният тим детрнора досегашния първенец Франция след драматичен двубой с продължения и дузпи и общ резултат от 7:5! „

В редовното време и продълженията двата тима завършиха с равен резултат 3:3. Първият гол дойде в 22-ата минута след дузпа за Аржентина, изпълнена без грешка от Лео Меси. Пет минути по-късно Ди Мария увеличи разликата до 2:0.

През второто полувреме Отаменди събори резервата Рандал Коло Муани в пеналта и беше отсъдена дузпа за Франция, при която Килиан Мбапе беше точен и вкара за 2:1 в 79-ата минута. Три минути по-късно „петлите“ изравниха – Коман надигра Меси и започна бърза контра атака, при която топката достигна до Мбапе, а той побърза да вкара в мрежата на Аржентина. До края на редовното време и двата отбора пропуснаха по няколко добри положения и при равен резултат се стигна до продължения.

В първото от тях французите доминираха, но не успяха да стигнат до чисто голово положение. Второто продължение започна с гол за Аржентина, резултат от отлична атака, при която Лаутаро бе стреля отдясно, но Лорис изби топката в краката на Меси, който удари за 3:2. В 118-ата минута Монтиел беше наказан за игра с ръка в наказателното полен и при последвалата дузпа Мбапе направи хеттрик и резултатът отново беше изравнен (3:3).

Финалът в Катар 2022 бе решен от дузпите, при които аржентинците не пропуснаха нито веднъж. Меси, Пауло Дибала, Леандро Паредес и Гонсало Монтиел бяха точни за новите световни шампиони и Аржентина спечели с 4:2, след като Кингсли Коман и Орелиен Чуамени не успяха да вкарат за Франция.

Така гаучосите за трети път се окичиха със злато на Мондиал. Предишните им триумфи на световната сцена бяха през 1978 г. като домакини и през 1986 г., когато на терена беше и Диего Марадона.

В първата среща от финалния турнир на световното първенство в Катар през 2022 г. отборът на Аржентина изненадващо загуби от Саудитска Арабия с 1:2, но това не му попречи да стигне до финала като победител.

Лео Меси спечели „Златната топка“ за най-добър играч на Мондиала, докато със своите осем попадения Килиан Мбапе стана голмайстор на турнира. Приза за Най-добър вратар беше връчен на Емилиано Мартинес, а за най-добър млад футболист – на Енцо Фернандес.