Потребителите ще могат да анулират споразуменията без предизвестие и без да дължат неустойка при увеличаване на цени в резултат на индексация
Алиансът на технологичната индустрия (АТИ) съобщи, че с Комисията за защита на потребителите (КЗП) са финализирали браншово споразумение, съгласно което операторите, членове на алианса, ще изменят общите си условия за предоставяне на услуги.
Какво ще се промени
- Ще бъде въведено право за потребителите да прекратят договора си при увеличаване на цени в резултат на индексация, без предизвестие и без да дължат определената в него неустойка за услуги. Потребителите могат да упражнят правото си за предсрочно прекратяване в срок от един месец от обявената от съответния оператор начална дата на индексация.
- Ще бъдат определи прагове, в рамките на до +/-2%, при които не се извършва индексация, както при инфлация, така и при дефлация.
- Цените абонаменти/услуги ще бъдат намалявани при отчетена от Националния статистически институт дефлация, за предходната календарна година, когато същата надвишава горните прагове.
- Определени абонаментни планове и/или цени на услуги могат да бъдат изключени от обхвата на индексацията, както при инфлация, така и при дефлация, като операторите следва да ги обявят на интернет страниците си.
- Операторите ще отразят договорените промени в общите си условия в срок до 3 месеца.
Новите клаузи ще се прилагат от 1 януари 2025 г.
„Въпреки трудната икономическа среда през последните години, телекомуникационната индустрия в България остана устойчива и в резултат на направените инвестиции успя да отговори на нарастващото потребление на данни от страна на потребителите и да осигури надеждна и сигурна свързаност. При проведените преговори АТИ и КЗП се съсредоточиха върху надграждане на възможностите за избор на потребителите и въвеждане на допълнителни мерки, особено в случай на дефлация. Смятаме, че това е много важна стъпка, изцяло в полза на потребителите“, каза Андреана Атанасова, председател на АТИ, цитирана в съобщението.
Алиансът отбелязва, че промените се правят, въпреки че „прилаганите клаузи за индексиране съответстват на изискванията за равноправност на приложимата нормативна рамка и практика“ в други европейски страни. Припомня се, че това не е първият случай, в който операторите правят доброволни промени в договорите си в полза на потребителите. През 2014-2015 г. те сключиха индивидуални споразумения с КЗП, с които съществено намалиха размера на неустойките при предсрочно прекратяване на договорите, независимо че нямат такова задължение нито по българското, нито по европейското законодателство.
Източник: dir.bg