Новини от Бълария

38-oто издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ отбелязва 70-годишнината на Иво Папазов-Ибряма

Акцент във вдъхновяващата програма на „Аполония 2022“ ще е представянето на легендата на сватбарската музика – Иво Папазов-Ибряма. Той поставя началото на кларинетното свирене в сватбарската музика. Свири по цял свят в сътрудничество с най-добрите джазмени на няколко континента, а виртуозността му превръща сватбарската музика в джаз-феномен и го прави международно известен.

На музикалната сцена на „Аполония“ меломаните ще могат да се насладят още на рокаджиите от „Ахат“, които ще изпълнят събитието с енергията на златни рок хитове. „Фондацията“ празнува „Щурците“ на 55 и ще събере заедно членовете на бандата на една сцена. Белослава ще отбележи 22 години на сцената с нови аранжименти на своите най-хитови парчета от последните ѝ 4 албума.

Празниците на изкуствата „Аполония“ тази година ще съберат над 50 неповторими събития под небето на красивия Созопол, които ще се проведат между 28 август и 5 септември.

Програмата предлага богата палитра от културни събития – концерти, театрални постановки, изложби, литературни премиери, майсторски класове по режисура, актьорско майсторство и творческо писане, както и ежегодните срещи с български творци край морето в разговори на тема „Цената на успеха“.

За ценителите на екранните изкуства са подбрани популярни съвременни български филми, които ще разсмеят, разплачат и предизвикат публиката. Прожекциите ще се проведат под звездите в Лятното кино в Созопол.

Майсторски клас по актьорско майсторство и режисура на известния български режисьор Галин Стоев ще се проведе от 30 август, а представянето на участниците ще бъде на 3 септември в двора на Художествената галерия.

Програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“ включва редица стойностни представления и изложби. Михаил Билалов ще представи своя моноспектакъл „Бум-Бум“, който гарантирано ще развесели публиката със специалното участие на „Ангел Заберски бенд“. А театър „Българска армия“ ще представи легендарната си постановка „Секс, наркотици и рокендрол“, която е в своя 30-и сезон и е в същия актьорски състав, който не е променян от самата ѝ премиера.

Изложбите тази година са на „Американската фондация за България“, представяща колекция творби на световноизвестните Кристо и Жан Клод, „Слънчеви перспективи“ на Мартиан Табаков и Мартин Трифонов и Международното триенале на сценичния плакат „Обичай плаката!“. Те ще бъдат представени в Художествената галерия в Созопол.

Обичаната българска авторка Здравка Евтимова ще представи книгата си „Резерват за хора и вълци“. Тя ще е и ръководител на майсторския клас за творческо писане в рамките на Фестивала. По време на литературните вечери на Празници на изкуствата „Аполония“ ще бъдат представени „Колко е лесно да бъдеш обичан“ – 25 истории от учениците на Стефан Данаилов, „Любовта за напреднали“ от Светлозар Желев, Монолози от Мария Касимова-Моасе, „Звезди под клепачите“ от Николай Терзийски, „Гризачи“ от Валери Йорданов и много други. Специални вечери ще има и за отбелязването на 100-годишнината от рождението на Радой Ралин и 80-годишният юбилей на литературния историк Михаил Неделчев.

Празниците на изкуствата „Аполония“ за 38-а поредна година даряват с вдъхновение всеки, докоснал се до таланта на най-любимите български творци. Обединявайки всички сфери на изкуството, Фестивалът обещава на своите посетители незабравимо преживяване.

За Аполония:
Празници на изкуствата „Аполония“ са най-големият, дългогодишен и мащабен арт фестивал в
България. Негов организатор е фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на
фестивала се провежда през 1984 г. Ежегодно сцените на „Аполония“ в Созопол привличат
стотици артисти и хиляди любители на изкуството от България и света. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на
всякакъв вид изкуства.

Подобни публикации
Оставете коментар

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече