Новини от Бълария

Bloomberg: Европейските правителства контролират само 10% от резервите в подземните си газови хранилища

Европа може да се изправи пред трудна зима поради слабия контрол на националните правителства върху запасите от газ в подземните хранилища: те могат да разполагат директно само с 10% от всички резерви, пише „Bloomberg“. Останалите 90% от запасите се контролират от международни търговски, енергийни и индустриални компании, които, както отбелязва агенцията, са свободни да продават газ на предложилия най-висока цена.

Предполага се, че доставките между страните от ЕС ще бъдат осигурени от европейската газова мрежа, но тя никога не е била използвана досега в настоящата кризисна ситуация. Консултантът „Wood Mackenzie“ предупреди за до 10% спад в складовете до пролетта, ако зимата е студена, което неизбежно ще провокира подновена борба за доставки преди следващата зима.

За да минимизират рисковете, правителствата на страните могат да въведат извънредно положение, което ще позволи на газовите оператори да контролират износа на газ от хранилищата. Подобни мерки могат да оставят някои държави сами с недостиг на резерви, отбелязва „Bloomberg“.

В уязвима позиция е по-специално Германия, чиито резерви покриват едва 25% от годишното търсене. На 14 септември председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза, че дори като се вземе предвид сегашното намаляване на зависимостта от руския газ от 40% през януари 2022 г. на 9% през септември, запасите няма да са достатъчни, за обезпечат нуждите на населението. На фона на спирането на „Северен поток“ няколко страни от ЕС започнаха да използват газ от подземни хранилища.

През същия месец унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че Унгария няма да може да преживее зимата без руски газ. Редица европейски държави няма да могат да се справят с липсата на внос на енергия от Руската федерация.

В началото на септември „Газпром“ обяви, че последната газова турбина, която беше спряна за планирана профилактика на 31 август, няма да възобнови работата си на 2 септември, както се очакваше. След това изпомпването на газ през „Северен поток“ беше напълно спряно.

Подобни публикации
Оставете коментар

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече