Крипто измамници се рекламират необезпокоявани във Facebook. Те се представят за световноизвестни технологични магнати или бизнесмени като Марк Зукърбърг от „Metaverse“, Илон Мъск от „Tesla“ и Джеф Безос от „Amazone“, за да накарат хората да вложат парите си в крипто измами.
Значителен бум в този вид измами се е наблюдавал преди няколко месеца, след като Зукърбърг обяви, че ще преименува компанията си на „Metaverse“. Тогава Facebook е бил залят от неочаквани реклами, предлагащи инвестиции във фалшиви страници на „Metaverse“, съобщава „Mashable“. Чрез тях се е продавал предстоящият токен на Metaverse „Meta“, а слоганът е бил: „вълнуващото цифрово бъдеще вече е тук“. Една от рекламите е била свързана с външен уебсайт, който използвал снимки на Зукърбърг и логото на „Metavers“ и е предлагал предварителна продажба на минимална стойност $200. Позволявало се плащане в Bitcoin и Ethereum.
По подобен начин други измамни реклами предлагат инвестиции в „Tesla“ и „SpaceX“. Тези реклами също така използват снимки на основателя и главния изпълнителен директор Илон Мъск и насърчават инвестициите в токен на „Tesla“, който дори не съществува.
През последните дни във Facebook активно се разпространява друг фалшив акаунт, който извършва измами, свързани с криптовалута. Той е представен като профил на собственика на „Tesla“ Илон Мъск и дори има синя отметка, гарантираща, че е проверен и истински. Този профил има над 71 хиляди последователи и следва 57 акаунта. Името на милиардера се използва като име на страницата, но с малка промяна в правописа – изписано е като „ellonnmusk“. Потребителското име в акаунта обаче е правилно: „Elon Musk“.
От името на този акаунт на потребителите се предлага да инвестират определена сума, за да получат многократно повече. Схемата е свързана с криптовалута, като всеки, който не разполага с такава, може да си купи, а минималната сума е около 200 евро. „Хората съобщават, че са изпратили повече от 2 милиона долара в криптовалута на имитаторите на Илон Мъск само през последните шест месеца“ – твърди „Ройтерс“.
От информационната агенция обобщават, че само на Новия континент близо 7000 души са загубили над 80 милиона долара от октомври досега, като средната загуба е 1900 долара. Най-често жертва на подобни измами стават хора между 20 и 40 години, които губят най-много пари от подобен вид измами с инвестиции и криптовалути, отколкото чрез друг вид измама. На подобни измами е по-малко вероятно да се поддадат по-възрастните хора, над 50 години, но когато това се случва, загубите са по-големи (средно $3,250).
Изнесените данни се потвърждават и от доклад на Федералната търговска комисия в САЩ, според който социалните платформи напоследък са любимо място за лов на жертви на крипто измами. Само в САЩ крипто измамите в социалните мрежи са нараснали с 12% през 2021 г. в сравнение с предходната година, а размерът на загубите се е увеличил с 1000%. Последният доклад на FTC за защита на потребителите разкрива, че крипто измами са се увеличили главно във Facebook и Instagram.
Не е странно, че на подобни измами се поддават и доста българи. До българските потребители в социалните мрежи също достигат подобни фалшиви реклами. Те насочват към регистрация в сайт, където мераклията за бързо забогатяване споделя лични данни, включително телефонен номер, на който започва да получава настоятелни обаждания. Разговорите са на английски език и общо взето целта им е да накарат регистриралия се да изпрати бързо минимална сума за участие в схемата, за да не му заемат мястото. Не е известно колко нашенци вече са се „включили“ в далаверата, тъй като подобни официални данни все още не са оповестени. Не е ясно и защо световни социални мрежи допускат подобни измами да бъдат рекламирани чрез тях.