Ултраконсервативната партия „Vox“ ще влезе за първи път в управлението на регионално правителство в Испания. След рекордно високи резултати на местни избори партията стана трета в централния регион Кастилия и Леон, като утрои своя дял от гласовете, след като спечели 13 места в 81-членното събрание, съобщава „Bloomberg“.
Основната опозиционна дясноцентристка „Народна партия“ се нареди на първо място с 31 места, две повече от предишните избори през 2019 г, а „Социалистическа партия“ на премиера Педро Санчес завърши втора с 28 места, седем по-малко от миналия път. Предвид нарастващите разногласия със социалистите, „Народна партия“ вероятно ще се обедини с „Vox“, ако иска да продължи да управлява най-големия, макар и слабо населен регион в страната. В замяна на това председателят на „Vox“ Сантяго Абаскал вероятно ще поиска вицепрезидентът на регионалното правителство да бъде излъчен от неговата партия. „Няма да изискваме нищо повече или по-малко от това, което ни се полага„, каза той след изборите.
През последните три десетилетия Кастилия и Леон се управляват от „Народна партия“, която свика предсрочни избори в опит да повтори успеха си в Мадрид миналия май, когато регионалният президент Изабел Дийл Аюсо получи абсолютно мнозинство в убедителна победа. Това обаче не се случи именно заради нарастващата подкрепа за „Vox“. Победата на партията в Кастилия и Леон може да й даде шанс да прокара още по-десни политики. Този изборен резултат донякъде предвещава какъв би могъл да бъде изходът и от предстоящите общи избори в Испания догодина, когато на „Народна партия“ може да се наложи да сформира друг неудобен съюз, за да получи премиерския пост.
От 2019 г. „Vox“ е член на Европейските консерватори и реформисти в Европейския парламент. Представителят на групата на Европейските консерватори и реформисти в България Кристиян Шкварек ги определя членовете на „Vox“ като „единствените политици от Западна Европа, които се доближават до консервативната автентика на Източноевропейците и увереност в установяването на траен реакционен режим в страната си по модела на Качински или Орбан„. Ако те успеят да го направят, според него това би било „исторически пробив в „сърцето на Либерализма“ – Западна Европа„.