Петдесет и двама учени от Българската академия на науките (БАН) попадат в челните места на класацията на Станфордския университет. Те са сред първите 2% от учените в целия свят, които са оказали влияние върху развитието на световната наука през изминалата 2021 г.
Новината беше съобщена от БАН днес – в деня, в който с тържество бяха отбелязани 153 години от създаването на най-старата научна институция в страната.
Общо 45 учени от БАН присъстват в престижната класация, изготвена въз основа на оценка на цялата им творческа дейност, а научните статии на още седем изследователи са получили висока оценка през 2021 г., съобщава БТА.
Жените в списъка са четиринадесет. Учените от академията, включени за първи път в класацията за влиянието им върху развитието на световната наука през предходната година, са петима, като три от тях са жени. Новите имена в класацията са проф. Бойко В. Иванов от Института по ядрени изследвания и ядрена енергия, проф. Христина Г. Василева от Института по минералогия и кристалография “Акад. Иван Костов”, проф. Аглика Едрева от Института по физиология на растенията и генетика, проф. Милена Попова от Института по органична химия с център по фитохимия и проф. Страхил Берков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания.
Класацията е съставена въз основа на комплексен анализ, който включва брой цитирания, цитати на статии при различни позиции на авторство и др. Класацията групира всички изследователи в 22 научни области и 176 подобласти.
„В областта на хуманитарните науки БАН е един от стожерите на запазването на националната идентичност и културно-историческото наследство“ – напомни пред БНР председателят на БАН академик Юлиан Ревалски.
Снимка: https://www.facebook.com/BalgarskaAkademiaNaNaukiteBan