Иран е готов за "дълга война" и има нов военен министър. Пентагонът обяви каква е целта

"Поразяваме ги хирургически, смазващо и безкомпромисно", заяви Пийт Хегсет

https://a-specto.bg/sviat/iran-e-gotov-za-dalga-voyna-i-ima-nov-voenen-ministar-pentagonat-obyavi-kakva-e-celta A-specto.bg

Иран назначи временен министър на отбраната, след като президентът Масуд Пезешкиан възложи поста на генерала от Корпуса на гвардейците на Ислямската революция Маджид Ебнелреза. Решението идва след смъртта на досегашния министър Азиз Насирзаде, за когото бе съобщено, че е загинал при американски и израелски удари. Новината за назначението бе разпространена от иранското президентство чрез публикация в „Екс“.

На този фон ръководителят на иранския Върховен съвет за национална сигурност Али Лариджани заяви, че страната е подготвена за продължителна война и няма намерение да води преговори със Съединените щати. Ден по-рано бе съобщено, че при съвместни действия на САЩ и Израел са били убити осем високопоставени ирански фигури, сред които върховният лидер аятолах Али Хаменей, командирът на Революционната гвардия Мохамад Пакпур, съветникът Али Шамхани и министърът на отбраната Азиз Насирзаде. В страната бе обявен 40-дневен национален траур.

Междувременно министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет заяви, че военните действия срещу Иран няма да се превърнат в безкрайна война. По думите му целта е да бъде поразена ключова военна и отбранителна инфраструктура на Техеран, без да се навлиза в дългосрочен конфликт. Председателят на Обединения съвет на началник-щабовете Дан Кейн предупреди, че операцията ще отнеме време и че са възможни още американски жертви. На този фон очевидци съобщават, че стотици иранци вече са преминали в Турция, бягайки от бомбардировките и нарастващото напрежение в Техеран.

Източник: dir.bg