Напрежението в Близкия изток отново засегна един от най-важните морски маршрути в света. Иран спря преминаването на кораби през Ормузкия проток заради израелските удари по Ливан. Морският път е бил отворен само за кратко, като през това време са успели да преминат първите плавателни съдове, сред които два петролни танкера.
По-късно беше съобщено, че движение през протока без изрично разрешение е невъзможно. Корабите в Персийския залив и Оманско море са били предупредени, че трябва да получат одобрение от Корпуса на гвардейците на ислямската революция, преди да навлязат в района. В съобщението е било посочено още, че всеки кораб, който се опита да премине без разрешение, може да бъде взет на прицел.
Междувременно Израел прекрати ударите си по Иран в съответствие с договорката между Вашингтон и Техеран, но продължи военните действия в Ливан. Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че примирието не обхваща ливанската територия.
Израелската армия съобщи, че е нанесла най-мощната координирана атака срещу „Хизбула“ от началото на израелско-американската операция срещу Иран. Ударите са били насочени към Бейрут, южната част на Ливан и долината Бекаа. Според израелските военни са унищожени най-малко 100 военни обекта и командни центрове на групировката.
Ливанските власти съобщават за тежки последици от атаките, включително десетки загинали и около сто ранени. Поразени са били гъсто населени жилищни квартали, включително в столицата Бейрут. Ливанският премиер Науаф Салам призова приятелските на страната държави да се намесят, за да бъде сложен край на израелските удари. Според него атаките застрашават цивилното население и подкопават усилията за прекратяване на войната.
Източник: dir.bg