Европейската система за противовъздушна отбрана е по-уязвима от всякога за руските ракети, пише френското издание Meta Defense.
Днес въоръжените сили на европейските страни разполагат с по-малко от 50 зенитни батареи с голям обсег на действие Patriot и други, от които само половината имат противоракетна способност срещу ракети с малък обсег като Искандер-М, се отбелязва в статията.
Според изданието, до 2029 г. ситуацията няма да се промени, тъй като само 35% от системите земя-въздух в ЕС са европейски.
В съответствие с американската доктрина противовъздушната отбрана никога не е била истинската силна страна на европейските армии. Всъщност, според НАТО, военновъздушните сили трябва да осигурят контрол над тактическите въздушни заплахи, благодарение на флот от изтребители и поддръжка, далеч превъзхождащи по брой, качество и обучение руските военновъздушни сили.
Войната в Украйна обаче показа, че вече не е необходимо да се прелита над въздушното пространство на врага за нанасяне на тактически удари, а също така и конвенционални стратегически удари на далечни разстояния срещу ключови сили и инфраструктура на противника.
По този начин по-голямата част от разрушенията, регистрирани в Украйна, по отношение на командна инфраструктура, запаси от боеприпаси, както и гражданска инфраструктура и произведения на изкуството (енергетика, комуникации и др.), са в резултат на удари от балистични ракети „Искандер-М“ и „Кинжал“, крилати ракети Х-35, Х-55, Х-101 и „Калибър“, както и дронове с голям обсег на действие „Геран-2“, без носителя вектори, които някога ще трябва да проникнат в украинското въздушно пространство.
Всъщност, изправена пред Русия, Европа е по-изложена от всякога, изправена пред заплаха, срещу която не е напълно подготвена. Всъщност днес европейските армии разполагат заедно с по-малко от 50 зенитни батареи с голям обсег на действие Patriot, SAMP/T и S-300, само половината от които имат антибалистични способности срещу ракети с малък обсег, като Искандер-М.
Въпреки това, тези цифри, които на пръв поглед изглеждат впечатляващи, трябва да бъдат погледнати в перспектива. Първо, защото само половината от тях са европейско производство, а при самите ракети това количество пада до под 35%. Освен това ситуацията през 2029 г. няма да се подобри, като само 35% от наличните в Европа системи земя-въздух се произвеждат и доставят с боеприпаси, произведени в Европа (ЕС+Обединеното кралство).
Освен това, от 47-те батерии земя-въздух с голям обсег, само малка част ще могат да бъдат разгърнати, за да формират евентуално периметърна отбрана на границите на Европа, дори ако в този случай могат да се използват и военноморски средства. Всъщност те служат и за защита на стратегическите интереси на своите страни на произход.
Европа е дом на близо 10 000 критични инфраструктури по отношение на енергията, комуникациите, логистиката и политическата власт. При липса на много плътна периметърна отбрана, само много малка част от тях ще могат да бъдат защитени, без да могат да устоят на наситен удар.
Руските въоръжени сили разполагат с 50 батальона, оборудвани със системата С-400, 300 батареи С-300 (150 системи с противобалистични възможности), 140 батареи със среден обсег БУК, С-350 и КУБ и повече от 2000 системи с малък обсег (ОСА, Панцир и др.).
trud.bg