Настъпва ли краят на американския долар като световна резервна валута?

https://a-specto.bg/sviat/nastapva-li-krayat-na-amerikanskiya-dolar-kato-svetovna-rezervna-valuta A-specto.bg

Какво е бъдещето на американския долар? Под заплаха ли е статутът му на световна резервна валута? По тези въпроси разсъждава в една от последните си статии американският автор и икономически анализатор Майкъл Снайдър. Тук предоставяме преведена и редактирана версия на пълния текст на статията. Според Снайдър в условията на търговските мита, които администрацията на президента Доналд Тръмп налага, доларът преживява срив, който прави неговото бъдеще като доминираща световна валута все по-несигурно. А как ще се отрази това на ролята на САЩ в световната търговска и  финансова система и какви ще бъдат последиците за американското общество? Изводите на Снайдър като американски анализатор по тези въпроси са повече от категорични и провокират наистина сериозен размисъл.

В продължение на много години специалистите ни предупреждаваха, че щатският долар ще се срине. През 2025 г. това действително започва да се случва.

Миналата седмица щатският долар достигна тригодишно дъно спрямо другите световни валути, а в сряда сривът на долара се възобнови. Като цяло американският долар вече се е понижил с около 9 % през последните 3 месеца. Валутата, която се възползва най-много, е швейцарският франк. Курсът USD/CHF наскоро достигна най-ниското ниво, което сме виждали от 14 години насам. Това, на което сме свидетели, е буквално кървава баня и редица експерти предполагат, че статутът ни на резервна валута вече е сериозно застрашен.

Мнозина се надяваха, че доларът ще се възстанови тази седмица, но в сряда се случи още по-голям срив:

Доларът възобнови спада си в сряда, като както сигурните убежища, така и чувствителните към риск валути се представиха по-добре от зелената валута, след като търговците изчакваха да видят дали администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп ще постигне нови търговски споразумения с партньори.

През миналата седмица доларът се срина поради опасения за икономическото въздействие на новите мита и поради това, че инвеститорите прехвърлиха средства в чужбина поради несигурността относно хаотичното прилагане на търговските налози.

Според мен един от най-добрите начини да се оцени силата на американския долар е да се погледне цената на златото.

Излишно е да споменавам, че напоследък цената на златото в щатски долари се покачва с 3,1%, а в сряда тя се повиши с още:

Цените на златото продължиха рекордния си ръст в сряда и надхвърлиха 3300 долара за унция, тъй като по-слабият долар и ескалиращото търговско напрежение между САЩ и Китай тласнаха инвеститорите към активите, представляващи сигурно убежище. Индексът на златото се повиши с 3,1% до 3 327,78 долара за унция.

По време на финансов хаос инвеститорите се насочват към златото. А в момента времената определено са много объркани.

Ако доларът продължи да става все по-нестабилен, другите световни валути неминуемо ще станат много по-привлекателни. На този етап ни предупреждават, че ролята на долара като основна резервна валута на планетата „изглежда все по-несигурна:

По-конкретно, статутът на долара като надеждно „убежище“ бе накърнен, а ролята му на фактическа световна резервна валута изглежда все по-несигурна.

Признаци за нарастващо недоволство от долара могат да се видят в разпадането на дългогодишната му връзка с други пазари.

Наличието на основната резервна валута в света е голямо предимство за нас, но има и други валути, които се използват широко в световната търговия. През последните седмици еврото, швейцарският франк и японската йена се представят изключително добре:

В продължение на десетилетия доларът, швейцарският франк и японската йена бяха сред най-популярните опции за инвеститорите, търсещи по-спокойни пристани сред нестабилните пазари.

Но докато йената, франкът и еврото се изстреляха нагоре през последните няколко седмици, индексът ICE U.S. Dollar Index, популярен измерител на стойността на долара спрямо основните му валутни конкуренти, потъна до най-ниското си ниво от три години насам. За сравнение, швейцарският франк неотдавна достигна най-силното си ниво от 14 години насам.

Възможно ли е еврото или някоя от главните валути в Азия в крайна сметка да замени щатския долар? Това е напълно възможно.

Истината е, че статутът на щатския долар вече се влошава. Според MarketWatch „делът на долара в световните резерви на централните банки намалява от края на 90-те години на миналия век“…

По някои показатели светът се отказва от зависимостта си от долара от десетилетия насам. Данните на Международния валутен фонд показват, че делът на долара в световните резерви на централните банки намалява от края на 90-те години на миналия век.

Когато доларът е силен, американските държавни облигации са привлекателни за чуждестранните инвеститори. Това поддържа разходите ни по заемите ни ниски.

През последните седмици обаче наблюдаваме „голяма разпродажба“ на облигации в същото време, в което акциите се понижават:

По време на финансовата криза от 2008 г. инвеститорите по целия свят купуваха повече държавни ценни книжа, уверени, че въпреки срива това е най-сигурното място в света за техните пари. Обикновено нещата се развиват по този начин: Пазарът на облигации се движи в посока, обратна на тази на акциите.

Този път, докато фондовият пазар се сриваше, се появи тревожна тенденция. Инвеститорите се отказаха от държавните си облигации. Доходността на 10-годишните държавни ценни книжа скочи от 4 % на 4,5 % в рамките на една седмица – огромен скок за пазара на облигации, който свидетелства за голяма разпродажба. Инвеститорите влагаха парите си в евро, йени, паунди и злато, вместо в долари.

Отдавна не сме виждали подобна финансова криза. А разполагаме с ограничено време, за да променим ситуацията, преди нещата да станат наистина неприятни.

Ако тази нова криза започне да излиза извън контрол, ще последва огромна болка и може да станем свидетели на срив на доверието в щатския долар.

Един от експертите предупреждава, че американският долар вече е включен в „списъка за наблюдение:

„Рано е да се каже дали сме свидетели на упадъка на долара, но доларът със сигурност е включен в списъка за наблюдение“, казва Кевин Галахър, директор на Центъра за политика за глобално развитие към Бостънския университет. За останалата част от света „САЩ вече не са невинни до доказване на противното, а точно обратното“.

За жалост повечето американци просто не разбират колко важна е силата на долара. Основният ни износ е валута.

В продължение на десетилетия ние разменяме доминиращата световна валута за стоки, произведени в по-бедни страни по цялата планета. Ако американският долар отслабне значително, жизненият ни стандарт ще спадне.

За съжаление, изглежда, че съществуват хора на властови позиции, които искат стойността на щатския долар да се понижи. Председателят на Съвета на икономическите съветници към Белия дом Стивън Мирън смята, че девалвацията на долара е най-добрият начин за намаляване на търговския ни дефицит:

Според Миран митата и отказът от силен долар могат да доведат до „най-широките последици от всички политики от десетилетия насам, като променят из основи световната търговска и финансова система“.

 

В есето на Миран се твърди, че силният долар намалява конкурентоспособността на американския износ и прави вноса по-евтин, като в същото време затруднява американските производители, тъй като възпрепятства инвестициите в изграждането на заводи в САЩ.

„Дълбокото недоволство от преобладаващия икономически ред се корени в постоянното надценяване на долара и асиметричните търговски условия“, пише Миран.

Вярно е, че ако доларът се обезцени съществено, търговският ни дефицит ще намалее. Но в този процес жизненият ни стандарт ще се понижи значително. Това ще се отнася особено за хората от най-ниските нива на икономическата хранителна верига.

А ако друга световна резервна валута в крайна сметка заеме мястото на американския долар, това би било пълна катастрофа за стандарта ни на живот.

На този етап от нашата история силата на Съединените щати зависи в много голяма степен от силата на нашата валута. Ако доларът се срине и изгори, това ще се отрази и на цялото ни общество.

Източник: Майкъл Снайдър, Substack

Бележка: Майкъл Снайдър е американски писател, автор на редица книги, сред които „Последни времена“ и „Началото на края“, блогър и икономически анализатор. Статията е публикувана на 16.04.2025г. с оригиналното заглавие  „Американският долар се срива и статутът му на резервна валута е сериозно застрашен – дали това се прави нарочно?“

Превод и редакция: Лазар Лазаров

https://mnenia.info/