Учени разкриват защо са отказали финансиране от Джефри Епстийн

https://a-specto.bg/sviat/ucheni-razkrivat-zashto-sa-otkazali-finansirane-ot-dzhefri-epstiyn A-specto.bg

Стотици учени се споменават в наскоро публикувани имейли, свързани със скандалния финансист Джефри Епстийн. Той беше осъден през 2008 г. за склоняване на непълнолетна към проституция и почина през 2019 г. в затвор в Ню Йорк, след като беше арестуван по обвинения в трафик на хора с цел сексуална експлоатация.

Епстийн активно търсел контакти с известни учени. Някои от тях приемали негови дарения за научни изследвания, а други били канени на луксозни срещи в имотите му. След разкриването на документите част от учените признаха, че контактите им с него са били сериозна грешка. Някои дори загубиха престижни позиции след последните разкрития на Министерството на правосъдието на САЩ.

Въпреки това не всички са приели предложенията му. Някои учени са отказали още в началото.

Един от тях е онкологът Дейвид Агус от Университета на Южна Калифорния. Той получава първия имейл от Епстийн през 2012 г., след като изнася лекция на TED. Финансистът предлага среща в Ню Йорк. След като проверява информация за него и научава за присъдата му от 2008 г., Агус решава да стои настрана. В продължение на години той отклонява поканите с оправданието, че е прекалено зает.

„Видях какво пише за него онлайн и реших просто да не се свързвам с такъв човек“, казва ученият.

Компютърният учен Скот Аарънсън от Тексаския университет в Остин също получава предложение за финансиране на изследвания. Емисар на Епстийн дори го кани на обяд и му предлага подкрепа за проект, свързан с криптография и ДНК.

Аарънсън първоначално бил заинтригуван, но майка му го предупредила да бъде внимателен. Той признава, че именно този съвет го е накарал да се откаже от всякакъв контакт.

„Ако не беше майка ми, вероятно щях да се включа в проекта и по-късно това щеше да бъде много неудобно за мен“, казва той.

Сред учените, които са отказали контакт с Епстийн, е и теоретичният физик Шон Карол от университета „Джонс Хопкинс“. През 2010 г. той дори разговаря по телефона с Епстийн по време на вечеря с общ познат. По-късно получава покана за научна конференция на частния остров на финансиста в Карибите.

Карол обаче отказва, след като разбира, че съпругата му няма да участва в дискусиите, а е поканена само „да пазарува с другите съпруги“. Той определя това отношение като обидно и сексистко.

„В края на живота си човек е сборът от решенията, които е взел, а не от парите, които е получил“, казва Карол.

Превод: GlasNews.bg