Връщането към „мръсни“ горива повдига въпроси относно надеждността на енергийния преход на ЕС, особено във времена на нестабилност или екстремни метеорологични условия

https://a-specto.bg/sviat/vrashtaneto-kam-mrasni-goriva-povdiga-vaprosi-otnosno-nadezhdnostta-na-energiyniya-prehod-na-es-osobeno-vav-vremena-na-nestabilnost-ili-ekstremni-meteorologichni-usloviya A-specto.bg

Зелената “измама” се проваля, ЕС се завръща към изкопаемите горива Вятърната енергия е в немилост

Доставчиците на електроенергия в Европейския съюз отново насочиха вниманието си към изкопаемите горива през първата половина на 2025 г., тъй като възобновяемите енергийни източници неочаквано “спаднаха”.
Според анализ на мозъчния тръст Ember, цитиран от Ройтерс, производството на изкопаеми горива се е увеличило с 13% в сравнение с първата половина на 2024 г. - най-голямото годишно увеличение от 2017 г. насам.

Потреблението на природен газ се е увеличило с впечатляващите 19%, достигайки най-високото си ниво от три години насам, докато производството на въглища се е увеличило с 2%, което също е най-високото ниво от 2023 г. насам.

Тази енергийна промяна дойде в отговор на две сериозни предизвикателства: най-студената зима от четири години насам и най-драматичният спад в производството на вятърна енергия, регистриран в Европа.

По-конкретно, производството на вятърна енергия е спаднало с 9% на годишна база, главно поради ниските скорости на вятъра.
В същото време производството на водноелектрическа енергия също отбеляза значителен спад, което засили необходимостта от енергийна компенсация чрез по-стабилни (но замърсяващи) източници.

Връщането към „мръсни“ горива повдига въпроси относно надеждността на енергийния преход на ЕС, особено във времена на нестабилност или екстремни метеорологични условия.

Най-голямата европейска икономика, Германия, е в епицентъра на проблемите, свързани със спада в производството на вятърна енергия.
Намалените скорости на вятъра от края на 2024 г. до началото на 2025 г. причиниха дисбаланси в енергийния микс, покачване на цените и повишена зависимост от природен газ и въглища.
Въпреки че слънчевата енергия се очерта като основен източник на производство на електроенергия в ЕС за първи път през юни 2025 г., този рекорд не успя да компенсира загубите от предходните месеци.

Европейският опит от 2025 г. показва колко уязвима може да бъде системата, когато разчита на променливи енергийни източници като вятър и вода.
Необходимостта от инвестиции в технологии за съхранение, гъвкави мрежи и интелигентно управление на енергията сега става наложителна….
Без тях дори най-амбициозните зелени цели рискуват да бъдат отнесени от вятъра... когато не духа.