Парламентарната група на „Възраждане“ внесе законопроект, според който медиите, журналистите и гражданите, получили финансиране от чуждестранен източник в размер над 1000 лева годишно, трябва да бъдат регистрирани от Министерството на правосъдието като „чуждестранни агенти“.
Вносителите предлагат той да се нарича „Закон за регистрация на чуждестранните агенти“ и обясняват, че целта на закона ще бъде „осъществяване на държавен контрол и регулация на прозрачността и публичността спрямо източниците и целта на извършваните преводи и предоставяно безвъзмездно материално подпомагане от чужбина„.
Ако бъде приет, този закон ще се прилага при публично разпространяване на информация чрез средствата за масово осведомяване (медиите); извършване на разяснителни, обучителни, информационни, агитационни и други кампании; предоставяне на социални, потребителски или други услуги свободно или по силата на закон, както и при всяка дейност с нестопанска цел в частна или обществена полза; реализация на проекти, насочени към или засягащи отделни социални групи от обществото и финансирани от външни източници.
Под ударите на новия закон, ако бъде приет, няма да попадат дейностите, финансирани със средства от ЕС, както и религиозни организации, спортни клубове, застрахователни дружества, финансови институции и търговски дружества, подлежащи на лицензионен режим извън този по Закона за радиото и телевизията. Търговски приходи от чужбина няма да се третират като външно финансиране.
„За физически лица, свързани с чуждестранни агенти, се считат основателите, ръководителите, участниците или служителите на организации, определени като чуждестранни агенти, както и собствениците, съдружниците и акционерите в търговски дружества, определяни като чуждестранни агенти“ – се пояснява в проектозакона.
Освен това от „Възраждане“ предлагат да се създаде и публичен електронен регистър на „чуждестранните агенти“, към който всяко задължено лице да декларира, че получава подпомагане от чужбина в 15-дневен срок. Министерството на правосъдието от своя страна ще бъде задължено в 7-дневен срок от получаването на уведомлението да изпрати информация то Агенцията по вписванията или регистър БУЛСТАТ, които да впишат лицето като „организация с чуждестранно подпомогане“ и да посочат след наименованието на лицето „чуждестранен агент“.
Ако подобен регистър бъде създаден, той ще бъде задължен всяка седмица да предоставя на Съвета за електронни медии (СЕМ) и на Министерския съвет (МС) актуална информация от базата данни за лицата, регистрирани като „чуждестранни агенти“.
Веднъж вписано в регистъра, дадено лице може да бъде заличено след изтичане на петгодишен срок след регистрацията му, ако междувременно в този срок не е получавало други средства от чужбина.
Междувременно на гражданите, обявени за „агенти“, ще бъде забранено да извършват дейност в държавни и частни детски градини, училища и центрове за личностно развитие, в социални домове, в обекти на МВР и на министерство на правосъдието, както и в Българската академия на науките (БАН). На „чуждестранните агенти“ и свързаните с тях физически лица ще се забранява и да извършват творческа дейност за сметка на държавния или местния бюджет, да участват в обществени поръчки, да участват в проекти на държавната и местната власт и да извършват оценки върху околната среда, да участват в политически дейности, лобиране или предизборна агитация под каквато и да е форма. Освен това такива граждани ще подлежат на ежегоден финансов одит, който следва да бъде публикуван в регистъра за „чуждестранни агенти“.
Наказания ще има и за тези, които не декларират надлежно факта, че са финансирани от чужди за страната организации. В случай че дадено лице не се самообяви като „чуждестранен агент“ в 15-дневен срок, ще му бъдат налагани глоби в размер на 1000 до 5000 лв. за физически лица и от 5000 до 10 000 лв. за всички други субекти. При повторно нарушение глобата е от 5000 до 10 000 лв. за физически лица и от 15 000 до 20 000 лв. за всички останали, иска „Възраждане“.
Множество медии окачествиха проектозакона на „Възраждане“ като неприемлив и дори „мракобесен“. От парламентарно представената партия обаче обясняват, че точно такъв закон действа и в САЩ.