Много скоро Седемте Рилски езера няма да ги има

https://a-specto.bg/bulgaria/mnogo-skoro-sedemte-rilski-ezera-nyama-da-gi-ima A-specto.bg

От около 15 години непрестанно говоря за задължителните туристически застраховки - при пътуване в чужбина, при упражняване на спорт и за планински разходки. 

Днес видях интервю със спасител от Седемте Рилски езера, който разказа, че не само спасяват идиоти по джапанки, но пишман туристи им правели скандали: Какъв парк бил това, че и национален, на всичко отгоре, а няма една асфалтова пътека, няма места да врътнат по едно чеверме и какво е това безобразие - не можело да си натопят копитата в езерата!

Около 5 хиляди души дневно се отправят към района на езерата. Само през 2011 г. районът на Седемте езера е бил посетен от 120 539 души – или 60 пъти над максимума, който екосистемата може да понесе. През 2025 година тази бройка надхвърля 600 хиляди човека само за летния период. 

Сещам се как влязох в национален парк в Чилийска Патагония. Пропусквателен пункт. Всички от автобуса задължително влизаме в зала, където гледаме 15-минутен филм за правилата за безопасност, за правилата за придвижване, за санкциите, които следват при нарушение на правилата, които са със силата на закон. 

 

 

После снимаха паспортите на всички ни, подписахме се на протоколи, че сме запознати и носим отговорност за действията си, чекнахме квадратчета, че носим адекватно облекло, адекватни обувки, че не носим еднократни пластмасови опаковки. 

Влизането в този национален парк е с дневна квота и ако нямаш предварителна резервация, не можеш да влезеш. Ако не си запазил година по-рано място за палатка, няма как да отседнеш на палатка. И си с дебела, ама много дебела застраховка за издирване и спасяване - нищо, че ще те намерят на пътеката или близо до нея. Единственият хотел в целия регион струва по 800 долара на вечер. Там места се намират. Ако щеш. Иначе всеки плаща за обикновен вход. И така да си направи сметката на времето, че ако няма условия да нощува, да не замръква някъде, защото това се санкционира. 

Какво се случва в България? 

"Па нали са доброволци, начи доброволно ша ни спасяват, кво ше им плащам! Нали те искат да го прават!" На българите са длъжни спасители, длъжни са хеликоптери, длъжни са всички, които нямат вина за личното им малоумие и невежество. 

С щерката отиваме в национален парк в Колумбия. Дневната квота за парка е 300 души. Ако от тези 300 души, 100 са решили да останат повече от един ден (ние например бяхме за три дни), за следващите дни възможностите за брой посетители спадат с броя на тези, които вече са там. За да влезем на територията на парка ни правят ръчен тараш на раниците - проверяват да не носим крем против изгаряне, репелент, някаква химия или еднократна пластмасова опаковка или найлонов плик. Може да се носят лекарства и вода в многократна бутилка. 

Какво представляват Седемте Рилски езера? 

Те са все по-близо до необратима трагедия. Някакви смешници в парламента поискаха вот на недоверие за незаконни сметища, но дори не им хрумна, че щом вотът е за екология, поне можеха да посочат - хей така, на думи - трагичното стопанисване на националните ни паркове и безхаберието с което планините се пълнят с хиляди коли дневно, че езерата се замърсяват ежечасно, че никой дори не помисля да въведе дневни квоти на посетителите. Нееее - важно е разни сектанти с дни да осират планината; няма кой да спира всички идиоти, тръгнали по джапанки, които после трябва да бъдат носени на гръб. Там сме ларж! 

Много скоро Седемте Рилски езера няма да ги има. И други места ще изчезнат, защото ги разсипват хората и каквито и глупости да се говорят от парламентарната трибуна, още не се е появила политическа сила, която да посмее да спре лифта и всеки друг вид механизиран транспорт към Седемте Рилски езера. Няма я тази загрижена за природата ни партия, която да наложи квоти и цена за влизане в националните паркове.

Лияна Панденлиева