ВЕЖДИ РАШИДОВ: СРАМ Е ЗА КМЕТСКАТА АДМИНИСТРАЦИЯ НА ВАРНА ДА НЕГЛИЖИРА АВТОРИТЕТ КАТО ПРОФ. СТОИМЕН СТОИЛОВ И ДА НЕ ЧУВА НЕГОВИТЕ СЪВЕТИ!

ПИСМОТО НА ВЕЖДИ РАШИДОВ ДОРИ НЕ БЕ ПРОЧЕТЕНО ОТ ВАРНЕНСКАТА ЧУТУРКОВА ОБЩИНСКА ПК „КУЛТУРА“ И АРОГАНТНАТА ПП ДИРЕКТОРКА НА „КУЛТУРА И ДУХОВНИ ЦЕННОСТИ“!

https://a-specto.bg/bulgaria/vezhdi-rashidov-sram-e-za-kmetskata-administraciya-na-varna-da-neglizhira-avtoritet-kato-prof-stoimen-stoilov-i-da-ne-chuva-negovite-saveti A-specto.bg

 

На 4.07.2025 АФЕРА публикува:

 

ПЪПЪ ОБЩИНСКАТА „КУЛТУРА“ СЪСИПА МЕЖДУНАРОДНОТО БИЕНАЛЕ НА ГРАФИКАТА. ПЪПЪ ЗАМ-КМЕТ НАРЕЧЕ „КЛАСИЧЕСКИ ДОНОС“ ПИСМО НА СЪЗДАТЕЛЯ НА БИЕНАЛЕТО ПРОФ. СТОИМЕН СТОИЛОВ, А ДИРЕКТОРКА НА „КУЛТУРА И ДУХОВНИ ЦЕННОСТИ“ ПОТРИСА С ПРОВИНЦИАЛЕН НАРЦИСИЗЪМ, АРОГАНТНОСТ И ВИСОКОМЕРИЕ

 

В материала описахме как председателят на Комисията по култура към Общински съвет Варна със синхроничното към ситуацията име Чутурков, отказа да бъде приложено и прочетено писмото на Вежди Рашидов във връзка със скандала с Международното биенале на графиката, съсипано от ПП „Културата“ в Община Варна. На писмото внимание не обърна и арогантната ПП директорка на „Култура и духовни ценности“ в Община Варна, предизвикала безумния скандал със съсипването на Международното биенале на графиката.

Ето го писмото на Вежди Рашидов:

ДО

Г-Н ХРИСТО ДИМИТРОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ-ВАРНА

КОПИЕ

ДО

Г-Н ДИМИТЪР ЧУТУРКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ПК „Култура и духовно развитие“ към ОбС Варна

ДО

ПРОФ.СТОИМЕН СТОИЛОВ

Уважаеми г-н Димитров,

Уважаеми г-н Чутурков,

Уважаеми проф. Стоилов,

   Международното биенале на графиката  във Варна е най-представителният форум за съвременното графично изкуство в България и едно от най-известните в света. През годините, от създаването му от проф. Стоимен Стоилов и други наши колеги художници, изключителни имена в областта на графичното изкуство, до днес, МБГ във Варна съхрани своята физиономия, която го прави уникално и изключително престижно-да представя кавалетни графични творби в класическа техника.

Благодарение на авторитета и активната дейност на проф. Стоимен Стоилов най-големите имена в българската графична школа бяха сред участниците, наградените  и журито на Варненското биенале през годините-Златка Дъбова, Христо Нейков, Тодор Панайотов, Борислав Стоев, Петър Чуклев, Стоян Цанев, Стоян Стоянов-Течи, Румен Скорчев Симеон Венов, Анастасия Панайотова. Сред чуждестранните участници бяха такива творци като: проф. Адолф Фронер, Австрия, проф. Албин Бруновски, Владимир Гаджович, проф.Винцент Хложник, Словакия, Иржи Андерле, Чехия,  Хосе Ернандес, Испания, Кармело Гонзалес, Куба, Янош Каш, Унгария, Херман Хеблер, Норвегия, Джузепе Дзигайна, Италия, Акира Куросаки, Тошио Йошизуми, Япония, Карл-Георг Хирш, Германия.

За повече от 40 години Биеналето на графиката във Варна се превърна в международна културна институция, която респектира със своите мащаби и тенденции, които носи и развива.

   Запазена марка на Международното биенале на графиката във Варна е да представя традиционните графични техники, доказвайки че са модерни  и неизчерпаеми като възможности в графичното изкуството в днешния дигитален свят.

Регламентът и статутът на МБГ, които се спазват от години и са в синхрон със световните тенденции в тази област, изискват предварителен подбор и изпращане на покани до избрани автори по света, а не масовост.

Абсолютно правило в дейността на Биеналето е Селекционното жури да оценява работите на  участниците, изпратени от тях на хартиен носител, а не дигитално, на екран.

Международното жури по връчване на наградите на форума по традиция, вече повече от 40 години се представлява от по равно чуждестранни  и български творци.

През всички тези години като художник, министър на културата, председател на Комисията по култура и медии в Народното събрание, председател на Народното събрание съм се вълнувал и подкрепял българската култура и изкуство и специално МБГ във Варна, което разнася славата на България по света.

Ето защо искам да попитам-колко творци с такъв международен авторитет и признание като проф. Стоимен Стоилов има България, а Варна?

Колко художници, дори по света, могат да се похвалят, че са създали такъв влиятелен и уважаван форум като Международното биенале на графиката във Варна, както Стоимен Стоилов?

На колко варненски автори, дори български художници, творбите са притежание на най-прочутите музеи по света като „Албертина“ , „Лувъра“, Третяковската галерия, Конгресната библиотека на САЩ във Вашингтон и колекциите на университетите Принстън и Йейл  като Стоимен Стоилов?

  Затова смятам, че ако настоящата кметска администрация на Варна неглижира авторитет като проф. Стоимен Стоилов, не търси неговото мнение, не чува неговите съвети, вместо да се гордее и да се респектира от този художник, то тогава срам за тази администрация.

С уважение

Вежди Рашидов

Източник: afera.bg

Сподели