Държавния департамент на САЩ публикува Годишния доклад до Конгреса на САЩ за религиозната свобода по света. Международният доклад за религиозната свобода се изготвя ежегодно и се представя съгласно Международния закон за религиозната свобода от 1998 г.
Докладът предоставя подробен отчет за състоянието на религиозната свобода в 200 държави и територии и документира нарушения и злоупотреби, извършени от правителства, недържавни структури и отделни лица.
Сред страните, на които обръща внимание въпросният доклад, попада и България. Всъщност текстът дава информация най-вече за конкретни оплаквания, отправени предимно от представители на мюсюлманската и еврейската общност в страната. Посочва се, че през 2021 г. мюсюлмански лидери у нас са се оплакали, че няколко български общини са отказали разрешение за изграждане на нови или ремонт на съществуващи религиозни обекти.
От Главното мюфтийство в България са заявили, че търсят начини за юридическо признаване на мюфтийството за наследник на всички мюсюлмански религиозни общности от преди 1949 г. Целта е то да се сдобие с около 30 отнети навремето имота, включително осем джамии, две училища, две бани и гробище.
Освен това според Главното мюфтийство мюсюлманите периодично са били обект реч на омразата. Такава например е била използвана през ноември на протест пред Турското посолство в София срещу предполагаема намеса на Турция в парламентарните избори, където участниците са скандирали „Смърт на турците“. Мюфтийството цитира и няколко случая на обидни графити върху мюсюлмански имоти (свастика на джамия в Пловдив през януари и неприемливи изображения, изрисувани със спрей върху джамията в Казанлък).
Масло в огъня са налели и някои неправителствени организации (НПО), според които в туристическите зони в цялата страна се предлагат сувенири с нацистки отличителни знаци и изображения, а местните власти не обръщат внимание на сигналите за това.
Освен това американският доклад посочва, че в сайтове и социални мрежи, както и в редица медии често се използвала и антисемитска реторика, а антисемитски графити, свастики и обиди непрекъснато се появявали на обществени места. Еврейската неправителствена организация „Шалом“ е съобщила за зачестили случаи на антисемитска реч на омразата онлайн, за стикери с нацистки символи в превозните средства на градския транспорт в София и в ски лифтовете в Банско, както и за нападки срещу евреи по време на пандемията от Ковид 19 и на предизборните кампании през изминалата година. Оплакала се е и от вандалски актове срещу еврейско гробище в Провадия.