Авторът на „Sapiens“ Ювал Ноа Харари сравни невронната мрежа ChatGPT с ядрено оръжие
Нашумелият напоследък модел на изкуствен интелект (AI) ChatGPT, както и други подобни модели могат да бъдат по-опасни от ядрените оръжия. Ако човекът изгуби контрола върху тези невронни мрежи, тогава самите те могат да създадат по-умен изкуствен интелект. Така известният израелски историк и автор на „Sapiens: Кратка история на човечеството“ Ювал Ноа Харари сравни набиращия скорост изкуствен мозък с най-страшното оръжие за масово унищожение в статия за „The Economist“.
Ученият припомня, че за разлика от бомбите, AI може да се развива и сам, без човешка помощ. „Докато ядрените бомби не могат сами да измислят по-мощни ядрени оръжия, изкуственият интелект може да създаде експоненциално по-мощен изкуствен интелект“, предупреждава Харари, отбелязвайки, че изкуственият интелект може и дори трябва да се използва за добри цели като намиране на лек за рак или решаване на екологични проблеми.
Според него в бъдеще невронните мрежи могат да се използват и за създаване на пълноценно „политическо съдържание и фалшиви иронични новини“, което крие допълнителни рискове за стабилното съществуване на човешкото общество.