Оръжия българско производство стигат до зони на конфликт през трети страни, сочи френско разследване. Минометни снаряди, производство на русенската компания "Дунарит", са били засечени в Судан, въпреки действащото ембарго на Европейския съюз за доставки на оръжие към размирната африканска държава, разкрива френското издание "Франс 24", което проследява пътя на оръжията от България до зоната на конфликт.
Разследването започва в средата на пустинята със серия от видеоклипове, заснети миналия ноември от судански бойци. Видеата, публикувани в Екс и Фейсбук на 21 ноември 2024 г., показват судански бойци в камуфлаж, които прехвърлят купища документи, сред които и такива за самоличност, снимки и религиозни изображения. Бойците са от коалиция от въоръжени групи, които действат в западния судански регион Дарфур. Тази коалиция подкрепя суданската редовна армия в гражданската война, която я изправя срещу милициите на Силите за бърза подкрепа (RSF).
На кадрите ясно се виждат минометни снаряди, чийто произход е проследен до "Дунарит".
Снимка: Франс 24
Благодарение на видеоклиповете на бойците на Обединените сили, редакционният екип на Observers успява да проучи пътя на оръжията, видими на изображенията. Тези боеприпаси изглежда са с произход от Европейския съюз. Произведени са в България и закупени от емирска компания, пише изданието. Преди да влязат в Судан и да бъдат заловени от Joint Task Force, конвоят, който ги превозва, преминава през източна Либия - район, контролиран от режима на маршал Хафтар, съюзник на Обединените арабски емирства. Тази страна от Персийския залив редовно е обвинявана от експерти на ООН, че подкрепя FSR финансово и военно, особено за да запази своите стратегически и икономически интереси в региона. Властите на Емирството засега отричат тези обвинения.
Европейски оръжия, произведени в България
Етикетите, щамповани върху заловените в пустинята цилиндрични контейнери, показват, че те съдържат минометни снаряди.
"Тези оръжия са много често срещани във всеки конфликт и със сигурност са изключително често срещани във всички конфликти, които се случват в Судан от десетилетия", обяснява Майк Луис, специалист по въоръжени конфликти и бивш член на групата от експерти на ООН за Судан.
Кадрите, заснети на 21 ноември, показват как мъж отваря един от сандъците с минометните снаряди и приближава етикета, на който пише: "BG-RSE-0082-HT".
Символите, отпечатани върху дървената касета, са код ISPM-15, който е задължителен за стоки, транспортирани в дървени опаковки. Първите две букви от кода показват страната на произход: "BG" означава България.
Снимки: Франс 24
Има още една следа, сочеща към България. Докато етикетът на кутията е написан на френски и английски, той носи две имена, изписани на кирилица, които вероятно принадлежат на работници в завода, където са произведени оръжията. Тези етикети дават указания не само за състава на боеприпасите, но и за страната им на произход и техния производител.
M-6 показва тип детонатор, който изстрелва боеприпаси, докато "81 mm Mortar HE" описва боеприпаси, които са с размери 81 мм и са силно експлозивни. "1+3 увеличения на зарядите" се отнася до броя на зарядите с гориво, които често се срещат при този тип боеприпаси.
Всеки от тези компоненти има 6-цифрен номер, който им позволява да бъдат проследени. И всички числа във видеоклиповете започват с "46". Екипът на Франс 24 е разговарял с оръжеен експерт, който обяснява, че в системата за идентификация на България цифрата, започваща с "46", означава, че оръжията са произведени от родната фирма "Дунарит". По думите му числото "19", последните две цифри от номера, показват, че оръжията са произведени през 2019 г.
Снимка: Франс 24
От сайта на "Дунарит" става ясно, че българското предприятие наистина произвежда високоексплозивни 81 мм минохвъргачки.
Освен това при сравняване на снимки от акаунтите на компанията в социалните медии се виждат минохвъргачни снаряди, опаковани в дървена щайга - точно като тези, които се появяват във видеото, заснето в Судан. И двата кашона на снимките на "Дунарит", и тези на кадрите са с код ISPM-15. Номерът е изписан в същия формат като тези на боеприпасите, намерени в Судан.
Разследването разкрива сложна схема за заобикаляне на международните санкции. Боеприпасите първоначално са били закупени от компания от Обединените арабски емирства, която има история на нарушаване на международни ембарга и пренасочване на военна техника към конфликтни зони.
Представители на "Дунарит", потърсени за коментар от "Франс 24", не са отрекли, че заснетите боеприпаси са тяхно производство, но са изразили съмнение относно твърдението, че те се намират в Судан. Изпълнителният директор на "Дунарит" Петър Петров е заявил, че регулациите за подобни неща са много строги в България. Петров твърди, че всичко в този договор за износ е направено по правилата. Той е добавил, че му е трудно да повярва, че минометни снаряди, произведени от неговата компания, са открити в Судан и дори е оспорил достоверността на видеоклиповете, заснети на 21 ноември.
Снаряди, които нарушават европейското ембарго
Но как тези снаряди от България, страна-членка на Европейския съюз, се озоваха в снабдителен конвой, предназначен за Силите за бързо подпомагане, задава въпрос изданието. Европейският съюз, на който членува и страната ни, прилага пълно ембарго върху износа на оръжие за Судан от 1994 г., което редовно се подновява. В настоящата си версия той забранява "продажбата, доставката, трансфера или износа на оръжия и свързани с тях материали, включително оръжия и боеприпаси, за Судан от граждани на държави-членки или от територията на държавите-членки".
Никълъс Марш е изследовател, специализиран в износа на оръжие в Института за изследване на мира в Осло. Той коментира: "Ембаргото на Европейския съюз срещу Судан ясно обхваща този тип боеприпаси. Това е много ясна европейска политика. Разбира се, има изключения, но не виждам как биха могли да покрият трансфер от този тип в Судан. Това несъмнено е нарушение на европейската политика в тази област".
Българската страна твърди, че тези оръжия не са изпратени директно от България за Судан. В имейл Междуведомствената комисия за експортен контрол - българският орган, който отговаря за разрешаването на износа на оръжия - посочва, че продажбата е извършена "с надлежно издадено разрешение за държавен орган на държава, срещу която не са наложени санкции". В него се заявява "категорично", че компетентният български орган не е издал разрешение за износ за Судан за тези боеприпаси.
Както показва останалата част от разследването, снарядите от Дунарит всъщност не са били директно изнесени за Судан. Вместо това те са били продадени на компания от Емирствата, известна със своите оръжейни трансфери в райони, засегнати от международно ембарго: International Golden Group (IGG).
Източник: dir.bg