След скандала с безотчетните 7,4 милиарда похарчени за дейности със съмнителна поза от 12 000 НПО-та, нова финансова бомба избухна в Брюксел. Тя възлиза на 9 842 534 евра. Тази сума е предназначена за кампанията наречена "Европейски Коран" или "EuQu"- която има за цел да представи мюсюлманската библия за съвместима с европейските ценности. Научни работници от няколко западни университети са започнали този огромен труд през 2019 година и ще го приключат през 2026. Освен свещенната книга, преведена, адаптирана и приемлива за обществото, изследователите от Европейския изследователски институт, който разполага с бюджета, ще организират конференции и симпозиуми в различни западни градове. България и Гърция, страни членки на ЕС и внасящи субсидии за развитието на науката културата на Стария континент изглежда не са предвидени в обиколките на създателите на програмата "EuQu".
Между редовете на излезлите до днес публикации прозира идеята, че Корана е съставна част от европейската култура, история и религия. Като доказателство се сочи Наполеон, който бил чел Корана преди да нахлуе в Египет. Истината е съвсем друга. След победата на френската армия над армията на Мамелюците пред Пирамидите, Генерал Бонапарт разбира, че за да завладее местните хора, трябва да подходи към тях с дипломация, хитрина и такт. Подобно на Фернандо Кортес след победата му над Астеките, той прибягва до религията. Кортес се прави на Христос, Бонапарт на Мохамед. Испаницът успява, Корсиканецът се провяля. Стреля до последния куршум и бяга от Египет като изоставя армията си. Изследователите вместо да признаят, че примерът с Наполеон доказва нетърпимост между мюсюлмани и християни, твърдят точно обратното.
Периодът на програмата започва от 12 век и приключва в 19-ти. Реакцията в християнския свят е толкова бурна, че в пламналия дебат, цитираният по-горе период, едва ли ще бъде спазен. Преди всичко старателно се прикрива вековния стремеж на арабите за създаване на световен Халифат без граници, в който да господства закона на Шарията. Стремеж разобличен най-убедително от Кемал Ататюрк.
За щастие или за нещастие, информацията за тази инициатива изтече точно на "Цветница" за православните християни или "Les Rameaux" за католиците. Ден в който се чества безсмъртието на християнския дух в очакване на Възкресението на Спасителят.
Божидар Чеков