Фалшивите столевки се завърнаха ударно

Вече и децата участват в схемата с фалшифицираните пари

https://a-specto.bg/bulgaria/falshivite-stolevki-se-zavarnaha-udarno A-specto.bg

Дневната надница на продавачка на банички в центъра на София „изгоря“, след като недобросъвестен купувач й пробутал фалшива столевка за сметка от 7.50 лв. (три банички). Потърпевшата се ожали, че въпросният купувач бил дете на около десетина години. 

Хлапето казало, че мама и татко са го пратили за закуска. Вкъщи нямали дребни. Бързайки да го обслужи, защото имало опашка, жената взела банкнотата, без да му мисли, и върнала рестото до стотинка. Усетила се за гафа в края на работния ден, когато се появила шефката да преброи и прибере оборота. 

Банкнотата се различавала ва допир, липсвали водни знаци, но баничарката така и не обърнала внимание на тези малки детайли. Бързала да продава, докато имало клиенти, за да не остават тестени изделия за другия ден. Всички във фирмата се ядосвали, когато се случвало да се бракуват по 200 баници, 100 тутманика, рогчета, пирожки и кренвиршки. Стоката отивала за храна на домашни любимци и улични котки. 

„Всичко стана от бързане. Очите ми и без друго са на четири, когато влизат клиенти. Едни разглеждат и нищо не вземат, други пазаруват обаче избират баници и мекици с минути, задават все едни и същи въпроси – с извара ли са, с какво сирене, днес ли са печени. Детето влезе и бързах да го обслужа. Единствено то плати с едрата банкнота от 100 лв. Трябваше да ми светне червената лампичка още като го видях – как така дете ще има такава сума?! Друг път не е идвало да пазарува при нас, не е от редовните ни клиенти. Ядосвам се на себе си, че не помислих.

Не съм очаквала, че измамниците ще действат чрез деца. Шефката ми ме наказа като не ми даде надница, все едно не съм работила. А аз изкарвам точно по 100 лева на ден. 

Споделих с колежки, продавачки от съседни магазини и те казаха, че им се е случвало да развалят банкнота от по 100 лева на деца. При преброяването са забелязали, че са фалшиви и че са били измамени. Мислехме, че фалшивите пари са отживелица като начин на разплащане, но ето, че не са. С голямо закъснение ми светна, че в схемата си мошениците са вкарали деца, защото малките могат да разчувстват с погледа си почти всеки възрастен човек“, разказва „изгорялата“ баничарка.

Проверка сочи, че в последно време фалшивите столевки циркулират на територията на цяла София. Според криминалисти мошениците бързат да се отърват от банкнотите в последните месеци, преди да приемем еврото. Това е и причината за взрив от ментета в столицата, а и в по-големите градове на страната.

Един от най-разпространените начини за разпознаване на фалшиви банкноти е водният знак, който е задължителен. Всяка истинска банкнота има релеф и хартията, от която е направена, не е равна във всичките й части. Обикновената хартия създава съвсем друго усещане при допир. Друг признак е холограмната лента, която под различен ъгъл мени цвета си и изображенията върху нея.

С нарастващата инфлация едрите банкноти станали апетитна хапка за измамниците, които почнали да печатат столевки, а не петдесетолевка, както било преди пандемията, когато вървежна била петдесетарката.
„При най-малкото съмнение, че банкнотата е фалшива, тя се задържа с протокол и се изпраща към БНБ за експертиза. Специалистите казват тежката си дума и ако не е истинска, я унищожават на място. Собственикът на банкнотата не носи отговорност, но няма да я получи обратно, за да не се стигне до злоупотреба. Все пак доверие на всеки, но с едно наум в главата. Хубаво е възрастните хора да имат под ръка лупа, с която да се вглеждат в написаното по парите. Ще дам пример: на истинските 50 лева си пише с лева с буквичката „л“, на фалшивите „л“ редовно е изписвана като „п“ и се чете като „пева“.

При стотачките водният знак липсва или е затъмнен. В него липсват и еделвайсът, и ликът на Алеко Константинов. Има и цифрови размествания, всеки фалшификатор притежава собствен „стил на работа“. Най-лесни за разпознаване са банкнотите, напечатани на обикновена хартия. Попадали сме на изключително нелепи фалшификати. Като ги пипнеш, оставя боя по пръстите.
Въпреки това се бяха намерили „шарани“, които бяха взели парите.

Това е положението – хората в България са лесно манипулируеми. Погледнеш ги в очите, усмихнеш се, направиш им комплимент и почват да не мислят. Освен това са състрадателни, ще приемат банкнота от дете, от бедняк, от възрастен, без да се замислят, че някой може би е пратил тези хора с цел измама“, обяснява специалистът Христо Ненчев.
Източник: Уикенд