МВР разследва фондация за трафик на бежанци

Проверява се дейността на „Мисия Криле“, която сигнализира за смъртта на трима египтяни в Странджа планина навръх Нова година

https://a-specto.bg/bulgaria/mvr-razsledva-fondaciya-za-trafik-na-bezhanci A-specto.bg

Дейността на благотворителната фондация „Мисия Криле“ е разследвана от МВР по

подозрение, че нейни активисти участват в трафик на нелегални мигранти през България, докато уж им оказват помощ и закрила, разкрива запознат от силовото министерство. Според думите му в разследването са ангажирани и криминалисти от Италия, Германия и Франция заради постъпили данни за съществуваща схема за прекарване на нелегално проникнали в страната ни млади мъже от Близкия изток и арабски страни, които впоследствие са прехвърляни към държави от Европейския съюз.

Преди дни вътрешният министър Даниел Митов официално призна пред журналисти в Бургас, че МВР проверява неправителствени организации за „участие в дейности, които излизат извън рамките на хуманитарната помощ", но не назова кои са разследваните фондации.

Запознат от силовото министерство обаче разкрива, че във фокуса на разследването на МВР е попаднала основаната през 2018 г. в Стара Загора благотворителна фондация „Мисия Криле“, която управлява Консултативен център в Харманли в подкрепа на мигранти, търсещи и получили убежище в България. Неофициално се твърди, че от МВР са потърсили съдействие от ДАНС за установяване на паричните потоци от дарители на фондацията заради съмнения, че част от финансирането идва от ислямистки структури.

Според недоказани и неотправени публично до този момент обвинения активисти от „Мисия Криле“ са посредничили на мигранти да получат бежански статут и впоследствие да бъдат трансферирани чрез положителни писмени становища в Германия, Италия и Франция. Организацията „Мисия Криле“ има издадени лицензи от Агенцията по качеството на социалните услуги за шест вида социални услуги – „Информиране и консултиране“, „Общностна работа“, „Обучение за придобиване на умения“, „Осигуряване на подслон“, „Терапия и рехабилитация“ и „Застъпничество и посредничество“, чрез които се движела схемата с нелегалния трафик на мигранти през България.

Разследването срещу „Мисия Криле“, е стартирало в края на януари т.г., няколко седмици след като от фондацията сигнализираха медиите за скандален случай със смъртта на трима младежи от Египет, оставени да загинат от студ и глад в Странджа планина в нощта на 27 декември2024 г. След трагичната смърт на младежите, които са на възраст от 15 до 17 години, от фондация „Мисия Криле“ обвиниха граничните полицаи, че с неадекватните си действия са осуетили спасяването на нелегално проникналите в България през Турция мигранти.

Петима доброволци на Фондацията „Мисия Криле“ от Франция и Италия, пристигнали в България в средата на декември миналата година, за да помагат на бедстващи мигранти, твърдят, че са станали свидетели на скандалните действия на родните гранични власти. Според твърденията им полицията умишлено е саботирала акцията по спасяването на непълнолетни, бедстващи в планината при минусови температури.

Според разказа на френски доброволец, участвал в провалената спасителна акция за загиналите трима нелегални мигранти в Странджа, в нощта на 27 декември той и още трима студенти са се опитали да спасят бедстващите мигранти, но са били възпрепятствани от полицията.

„Получихме сигнал с видео и локация за три агонизиращи момчета. Сигнализирали на 112 и се отправили към мястото. Ние обаче бяхме блокирани от „Гранична полиция“ много близо до мястото. Полицаите бяха много агресивни, крещяха по нас и ни заплашваха, не ни позволиха да спасим човешки животи.

На следващия ден, когато открихме телата, отново получихме заплахи. Напъхаха ни със сила в багажника на един от джиповете на „Гранична полиция“, а лично мен ме принудиха да нося едно от телата на загиналите момчета“, твърди в показанията си 24-годишен студент от Франция. Според думите му, когато получили сигнала за бедстващите в Странджа планина, момчетата били живи, но вместо да стигнат до тях за един час, от „Гранична полиция“ умишлено ги забавили.

Запознат с разследването на трагедията в Странджа планина обаче разкрива, че пристигналите в края на миналата година в България чуждестранни доброволци всъщност са дошли у нас, за да участват в последващия трафик на някои от бежанците от Египет към Италия и Франция и да издействат, безпрепятственото им преминаване през България, а впоследствие и през Сърбия.

„Доброволците на Мисия Криле" са разследвани за трафик на бежанци, а техните твърдения, че са получили от обезпокоени семейства от Египет джипиес координатите на близките им с цел да им помогнат, не отговарят на истината.

Има данни за намесата на арабска организация, която е платила за прекарването на мигрантите чрез системата „хавала", а мнимите доброволци от Италия и Франция е трябвало да наблюдават процеса и да се намесят, ако стане грешка“, разкрива полицейски източник, запознат с течащото разследване срещу „Мисия Криле“ и чуждестранните й активисти.

Безпрецедентното разследване на благотворителна фондация за подпомагане на трафика на мигранти, водено от МВР, върна спомена от лятото на 2016 г., когато. силовото министерство се закани да провери дейността на Българския хелзинкски комитет след самовзривяването на сириеца Мохамед Юсуф в германския град Ансбах. След атентата, при който загинаха няколко човека, а десетки бяха ранени, се оказа, че сириецът Мохамед първо е влязъл нелегално в България през 2014 г. и впоследствие, с подкрепата на активистка от БХК, с която поддържал любовна връзка, продължил пътя си към Германия.

„За съжаление, оказа се, че в цяла Европа действат благотворителни фондации, които под прикритието на хуманитарни каузи подпомагат трафика на бежанци. Такива случаи има в Гърция, Германия и Италия", коментира вътрешният министър Даниел Митов пред журналисти в Бургас.

Източник: Уикенд