Собственик на хотели по Черноморието: Престанахме да наемаме работници от Непал и Индия

https://a-specto.bg/bulgaria/sobstvenik-na-hoteli-po-chernomorieto-prestanahme-da-naemame-rabotnici-ot-nepal-i-indiya A-specto.bg

В началото на юни се очаква да бъдат приети законови промени, които ще улеснят достъпа до пазара на труда у нас на работници от трети страни. По данни на Агенцията по заетостта от началото на годината у нас са пристигнали над 10 500 работници от трети страни за целогодишна работа, 2000 сезонни работници и 500 командировани, но и те не достигат, предава БНТ.

Елена Иванова е собственик на хотели по Черноморието. Редовно използва услугите на агенции за внос на работници от трети страни. Оплаква се, че процедурите по набирането им се бавят изключително много:

"Липсва административен капацитет в много от институциите, както у нас в България, така и в консулските служби в чужбина, където чуждестранните работници кандидатстват за визи и се налага да чакат по няколко месеца, защото там нямат свободни дати за интервюта и за издаване на визи."

България внася най-много работници от бившите съветски републики Киргизстан и Узбекистан, също от Шри Ланка и Филипините. Идват работници и от Непал и Индия, но според Елена Иванова, често в средата на сезона те напускат внезапно, без предупреждение работата си и страната:

"Престанахме да работим с работници от тези страни, тъй като са много рискови. Ползваме работници от бившите съветски републики - Узбекистан, Киргизстан. Наемаме ги за три месеца с опция за още три."

Тогава се появява следващият проблем. По закон тези работници трябва да подават лично документи за удължаване на престоя им, което води до струпване на хора в служба "Миграция" и губене на много време за подаване на документи.

Вицепремиерът Гроздан Караджов днес представи конкретни мерки за ускоряване издаването на визи на лица от трети страни, които включват добавяне на повече служители в консулските ни служби за физическа обработка на документите. Другите мерки са законодателни.

Гроздан Караджов, вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията:

 "Налага се да се променят определени членове в закона, с които да се дадат по-малки срокове, в които да се обработват документите, както и промени в закона, които да премахнат ненужни документи и ненужна бюрокрация."

А Деница Сачева посочи, че каквито и да са законовите промени без истинска координация между институциите, проблемите с привличането на работници от трети страни ще останат нерешени.

https://www.focus-news.net/