Новини от Бълария

Мая Манолова: Народното събрание не може да бъде и разпуснато, ако не бъде избран председател на Парламента

Изборът на председател и на правителство е отговорност на първата политическа сила, на Бойко Борисов. В случая има и други отговорни за „законодателния Франкенщайн“, който създадоха с измененията в Конституцията. Сега изборът на председател на парламента се превръща в заложник на определянето на служебен премиер. Това каза председателят на „Изправи се България“ – част от „БСП Обединена левица“ Мая Манолова в предаването „Тази неделя“ по бТВ.

„Кабинетът „Главчев“ по думите й е изключително удобен за ГЕРБ и ДПС. „Това реално си е техен парламент. Борисов и Пеевски управляват без да са печелили избори – през задния вход. Отговорни за тази абсурдна конструкция са и ПП-ДБ, които бяха в основата на тези конституционни промени“, каза тя.

Народното събрание не може да бъде и разпуснато, ако не бъде избран председател на Народното събрание. „Ситуацията изглежда като играта „Кой ще мигне пръв“, но отговорността е на този, който твърди, че е спечелил изборите. Ако не бъде избран председател на парламента, няма да започне никаква законодателна дейност. Ще влезем в ситуация, в която най-вероятно няма да бъде избрано правителство и ни чака конституционна криза“, смята Манолова.

 „Изправи се България“ не е подкрепила предложението на „Има такъв народ“ за председател, тъй като „БСП Обединена левица“ са предложили „много по-добър кандидат.

„Предложихме най-подходящият. Доц. Наталия Киселова е конституционалист, граждански активен човек, с биография“, каза тя.

Последните избори според нея са били най-нечестните, а отговорност за тях не носи никой. „Ние сме в безпрецедентна ситуация, в която бяха подадени пет жалби за касиране на изборите плюс седем протеста, които обградиха парламента в първия му работен ден. Това досега не се е случвало. Моето мнение е категорично – „БСП – Обединена левица“ трябваше да подаде жалба за пълно касиране на вота, само че това решение не беше възприето от парламентарната група и затова е подадена жалба за частично касиране, като се оспорват изборните резултати в над 300 секции. Смятам, че е крайно време българските граждани да видят какво съдържат чувалите“, коментира Мая Манолова.

Смяната на 35 000 членове на секционни избирателни комисии в последната седмица преди вота и в самия изборен ден е довела до това в секциите да влязат хора, които очевидно не са минали обучение. „Очевидно те са там, за да изпълнят определени политически поръчки. Очевидно имаше и купени комисии, имаше безпрецедентен купен, контролиран вот. Имаше тежко разминаване и в избирателните списъци“, изброи Манолова.

бТВ, „Тази неделя“

Подобни публикации
Оставете коментар

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече