Vision Times: Конфликт в Тайванския пролив може да доведе до разпространение на ядрени оръжия и опустошение на азиатската икономика

https://a-specto.bg/sviat/vision-times-konflikt-v-tayvanskiya-proliv-mozhe-da-dovede-do-razprostranenie-na-yadreni-orazhiya-i-opustoshenie-na-aziatskata-ikonomika A-specto.bg

Индо-Тихоокеанският командир на САЩ адмирал Самуел Папаро наскоро каза пред Сената, че ако избухне война за Тайван, това ще опустоши азиатската икономика, ще доведе до разпространение на ядрени оръжия и ще причини около половин милион „смъртни случаи“, пише Vision Times

Както беше съобщено от USNI News (Военноморски институт на Съединените щати), адмирал Папаро каза пред комисията по въоръжените сили на Сената, че блокадата на Тайванския пролив, жизненоважен глобален търговски път, може да причини икономически щети дори по-тежки от Голямата депресия от 30-те години на миналия век. Той подчерта, че САЩ силно разчитат на производството на полупроводници в Тайван, което е от решаващо значение за икономическата модернизация и растеж на САЩ.Папаро по-рано подчерта, че Пекин е увеличил военните операции около Тайван с 300 процента, добавяйки, че това „не са учения, а репетиции“ за потенциална военна инвазия. 

Според Папаро регионален конфликт може да доведе до 25-процентов спад в азиатския БВП, 10-12 процента от БВП на САЩ, 7-10 процента от американската заетост и 500 00 смъртни случая. 

Комунистическата Китайска народна република (КНР) претендира за Тайван, де факто независима държава, като част от нейната суверенна територия. Спорът възниква от основаването на КНР през 1949 г., когато комунистите превзеха континенталната част на Китай, но оставиха остров Тайван под контрола на присъединилата се към САЩ Република Китай (ROC).

Докато една успешна намеса на САЩ срещу инвазията на КНР в Тайван би намалила загубите в конфликта, щетите и човешките жертви все пак ще бъдат огромни, каза Папаро.

Освен това, докато верните съюзници на САЩ като Япония и Южна Корея вероятно ще удвоят усилията си за защита срещу китайската агресия, хипотетичната война може да накара други страни да се обърнат към Пекин. 

И Папаро, и генерал Ксавие Брънсън, командир на американските сили в Корея, заявиха, че ако САЩ намалят военното си участие на Корейския полуостров, в Североизточна Азия или около Тайван, Япония и Южна Корея може да обмислят производството и разполагането на собствени ядрени оръжия.

Папаро и Брънсън подчертаха, че ако нивата на американските войски в Южна Корея паднат под 28 000, Северна Корея може да види възможност за нахлуване и американските сили може вече да не са в състояние да възпират Северна Корея или да предотвратяват действия на Русия или Китай в региона. Те подчертаха, че приносът на Сеул за сигурността на Индо-Тихия океан се простира отвъд Корейския полуостров и че военната мощ на Северна Корея изисква силно възпиране.

Папаро също призова за подобряване на способностите в кибернетични, космически, антикосмически и ударни операции на далечни разстояния в Индо-Тихия океан. Той отбеляза, че американският флот няма адекватни ресурси и готовност за амфибиен флот и че много кораби са в лошо състояние. Тази година ще стартира пилотна програма за повишаване на готовността на военноморските сили, с цел да се гарантира, че 80 процента от надводните кораби, подводници и самолети на американския флот са готови за бой, за да се попречи на ККП да използва американските уязвимости.

Адмиралът също така се застъпи за продължаване на мисията на USAID, агенцията, която насърчава американската мека сила по света. Папаро каза, че ходовете на администрацията на Тръмп за съкращаване или премахване на организацията като мярка за намаляване на разходите в крайна сметка биха били от полза за Пекин, който „ще се възползва“ от възможността да разпространи собственото си глобално влияние. 

Министърът на националната отбрана на Тайван Уелингтън Ку Ли-сюн каза на 15 април, че изявленията на Папаро подчертават колко просперитетът и стабилността в Индо-тихоокеанския регион са основни интереси на САЩ, както се съобщава от World Journal, отвъдморски  китайски езичен вестник.

Поддържането на статуквото в Тайванския пролив сега е широко призната глобална цел. Позовавайки  се на неотдавнашен меморандум на министъра на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, Ку каза, че е невъзможно Вашингтон да стои отстрани и да позволи на комунистически Китай да анексира Тайван.

Тайната бележка „се фокусира върху възпирането на завладяването на Тайван от Китай“, като същевременно укрепва собствената защита на Америка, както беше съобщено на 29 март от The Washington Post. 

Според Тайванската централна информационна агенция (CNA), Чо Джунг-тай, министър-председател на ROC Executive Yuan, доведе ръководители на различни министерства до Законодателния Yuan на 15 април, за да изнесе политически доклад и да отговори на въпроси. Министърът  на отбраната Ку направи горните забележки по време на интервю преди сесията. Чо, който работи с президента на Тайван Лай Чинг-те, е ръководител на правителството на ROC.

Ку добави, че укрепването на самоотбраната на Тайван и сътрудничеството със съюзническите нации са ефективно средство за възпиране на потенциалната агресия на Пекин и че тези действия са в съответствие със споделените основни интереси и общите стратегии както на ROC, така и на САЩ.

trud.bg