Уникална по рода си общност, съставена изцяло от домове, задвижвани от Tesla, предизвика огромен интерес сред купувачите в Хюстън, дори в момент, когато основателят на компанията за чиста енергия Илон Мъск е изправен пред нарастваща негативна реакция заради работата си за администрацията на Тръмп.
Всичките 11 домове в общността разполагат със слънчеви покриви от Tesla, зарядни устройства за електрически автомобили и хранилище за домашна батерия Powerwall, за да се гарантира, че те имат непрекъснато захранване. Това е удобство, което става все по-рядко в щата Lone Star, който не е в националната електрическа мрежа.
Но имотите привличат интерес далеч отвъд щатските граници, според базирания в Хюстън брокер Джейми Фалън, който казва пред Realtor.com, че домовете бързо се разпродават, като има запитвания от купувачи чак от щата Вашингтон.
Това идва в труден момент за Tesla, чиито акции се сринаха рязко през първото тримесечие на 2025 г. на фона на търговската война на президента Доналд Тръмп за тарифите.
Междувременно Мъск се сблъсква с все по-неблагоприятната реакция от страна на клиентите на Tesla заради ролята си на DOGE-цар в администрацията Тръмп. Позиция, която доведе до вандализъм и дори опожаряване на някои от превозните средства на компанията от протестиращи.
Все пак, казва Фалън, това не е попречило на способността на домовете, задвижвани от Tesla, да намерят купувачи.
„Честно казано не сме имали проблеми с негативната реакция към Тръмп и Мъск. Всъщност имах повече от 150 души, разговарящи с моите брокери. Беше лудост, хората бяха много развълнувани. Хюстън е петролно и газово място, така че да имаш първите домове, задвижвани от Tesla, е нечувано“, обяснява тя.
Фалън добавя, че що се отнася до приоритетите, купувачите, които е виждала, са много по-заинтересовани да осигурят стабилни доставки на енергия, отколкото да преследват политическа вендета.
„На кого му пука кой е в офиса, когато нямате ток? Хюстън имаше огромен проблем с електричеството, защото не сме в националната мрежа. Така че, когато тока спре, нямаме ток в продължение на пет дни“, добавя тя.
„Въпреки че имаме много нефт, газ и генератори, сега хората виждат, че могат да имат домове, задвижвани от Tesla. И то на подобни цени. Ние продаваме енергия", казва Фалън.
От 11-те жилища в общността, която е построена от Utopia Homes и се намира в подразделение Oaks of Shady Acres, само четири са все още налични.
Два са по-големият модел, чиято цена е 544 900 долара, докато другите са по-малки на цена от 524 000 долара - около 179 900 долара повече от средната каталожна цена на имот в Хюстън от 365 000 долара.
Купувачите са „нормални, обикновени хора“, казва Фалън. Някои дори са „дошли заради интереса към имотите, задвижвани от Tesla". Той е толкова впечатляващ, че брокерът вярва, че домовете ще се превърнат в новия стандарт за Тексас.
Фалън се надява, че хората в други щати също ще приемат чиста енергия в жилищните си жилища. Но тя признава, че това може да се сведе до това кой седи в Белия дом.
„Законодателството, което имаме във Вашингтон, ще диктува какво се случва по този въпрос, но смятам, че страната се е насочила към посока към чиста енергия. Мисля, че се случва промяна в мисленето“, добавя тя.
И докато Фалън в момента няма собствен дом, задвижван от Tesla, брокерът признава, че планира да инсталира панели на Tesla на покрива на дома си.
trud.bg