Защо прокуратурата отказва да се занимава с двете фалшиви дипломи на Гонзо?

През последните 15 години, институциите са покрили над 30 сигнала за менте образованието му

https://a-specto.bg/bulgaria/zashto-prokuraturata-otkazva-da-se-zanimava-s-dvete-falshivi-diplomi-na-gonzo A-specto.bg

 

Президентът на БФС Георги Иванов – Гонзо, е обект на проверка от Софийската районна прокуратура заради използването на две неистински дипломи – за средно и за висше образование. Това стана ясно преди дни от думите на адвоката по спортно право Георги Градев. Юристът разкри, че сам е подал сигнал в прокуратурата за менте дипломите на Гонзо и че представител на държавното обвинение е образувал преписка под №24780/2025, по която работи СДВР. Преписката е изпратена за проверка на 27 май 2025 г., но не е известно колко време ще продължи разследването.

„Отдавна алармирам, че Георги Иванов – Гонзо използва фалшиви дипломи за завършено средно и висше образование, но институциите упорито мълчаха. Сега се надявам той да бъде изобличен и да подаде оставката си като президент на БФС.

Казусът с двете менте дипломи на Гонзо не може повече да бъде замитан под килима. Все пак става въпрос за публична фигура, заемаща отговорен пост в държавата“, коментира сигнала си срещу Гонзо до прокуратурата адв. Георги Градев.

Сагата с неистинските дипломи за средно и висше образование на Георги Иванов – Гонзо се точи вече от 15 години, като през този период в прокуратурата са постъпили общо над 30 сигнала, които са били потулвани, разкрива запознат.

Според думите му пикът на сигналите срещу Гонзо настъпил миналата пролет в дните преди извънредния конгрес на БФС, на който Борислав Михайлов подаде оставка, а Георги Иванов го наследи, след като при гласуването на делегатите спечели с 235 срещу 181 гласа за претендента Димитър Бербатов. Любопитен детайл е, че Бербатов отказа да подаде сигнал срещу Гонзо за неистинските му дипломи, въпреки масовите призиви от привърженици на ЦСКА да се присъедини към сигнала им, подаден на 26.02.2024 г. в СРП.

„Миналата пролет постъпиха 20 сигнала за фалшивите дипломи на Гонзо, но от прокуратурата отказаха да възложат разследване за казуса вероятно защото някой отгоре е казал, че Иванов трябва да бъде избран вместо Бербатов за шеф на футболния съюз. Иначе за първи път държавното обвинение е сезирано, че Георги Иванов ползва фалшиви дипломи още през 2010 г., когато той беше назначен за треньор на „Левски“, спомня си запознат според когото общата бройка на сигналите за неистинските дипломи на Гонзо през годините е над 30.

Според документите, които Гонзо представя той в завършил средното си образование те в Пловдив, а в София - в 22-ро средно езиково училище „Георги Стойков Раковски" през 1994 г. Твърди се, че настоящият кандидат за шеф на БФС се е явявал като частен ученик в елитната гимназия в периода от 1992 до 1994 г. Тези данни обаче лесно могат да бъдат оборени и окачествени като неистински, ако бъде погледната официалната статистика на футболния шампионат в България в същия период и бъде направена справка в спортните ежедневници.

Така ще стане известно, че на 27 юни 1994 г. юношата Георги Иванов (тогава на15-годишна възраст бел. авт.) е повикан в мъжкия отбор на „Локомотив“ (Пловдив). Гонзо дебютира за родния си отбор в тогавашната, А футболна група през следващата 1992 г. и носи черно-белия екип на Локомотив“ чак до лятото на 1997 г., когато е купен.

от „Левски“ и пристига в София. Следователно няма как Гонзо да е учил в София и то като частен ученик, тъй като през лятото на 1994 г., когато уж е издадена дипломата му за завършено средно образование, той е живял в Пловдив и е бил трайно ангажиран в тренировъчния процес и с участие в мачове, провеждащи се в събота и в неделя, когато обикновено се явяват за уроци частните ученици.

Самият Георги Иванов също е признавал, и то пред огромна аудитория, че е учил само до осми клас. На 28.11.2001 г. Гонзо гостува в едноименното вечерно шоу на Слави Трифонов, излъчвано по Би Ти Ви, където разказва, че няма диплома дори за средно образование, тъй като за него футболът е основен приоритет в живота. Въпросното участие на Гонзо в „Шоуто на Слави“ е приложено като доказателство от Георги Градев в сигнала му за фалшивите дипломи на президента на БФС.

Дългогодишен учител от софийското 22-ро училище, пожелал името му да не бъде оповестявано разкрива, че менте дипломата на Гонзо за средно образование е издействана през 2005 г., тъй като е трябвало да му послужи за получаването на треньорска диплома от НСА. „Фалшивата диплома на Георги Иванов беше издадена от Мариела Папазова, сестрата на баскетболния треньор Тити Папазов, която впоследствие се издигна даже до директор на Класическата гимназия в София, макар да беше забъркана и в други случаи с издаване на менте документи за завършено средно образование в 22-ро училище, а и в други училища в столицата. В случая с Гонзо той умишлено беше вписан като частен, а не като редовен ученик, за да може при последваща евентуална проверка да не лъсне измамата в учителските дневници и досиетата на учениците. Но дори за частните ученици се пази документация, каквато при Гонзо просто липсва. Това лесно може да бъде установено от Софийската районна прокуратура при разпит на преподавателите, които уж са му поставяли оценки, стига, разбира се, да има желание за подобно разследване. Доколкото зная, подписите на двама мои колеги са фалшифицирани“, разказва дългогодишен преподавател от 22-ро училище в София, който днес е пенсионер.

„Благодарение на уредената диплома от 22-ро училище Гонзо се сдобива и с друга съмнителна тапия за висше образование – диплома №049557, серия ТУГ-2006, издадена от Техническия университет в Габрово през 2006 г. Справка в архива на университета показва, че Георги Александров Иванов е записан като студент в града на хумора през учебната 2000/2001 г. и се дипломира на 7 юли 2006 г. по специалност „Публична администрация“ към Стопанския факултет на висшето учебно заведение.

Нещо повече – в този период Гонзо дори не е бил в България – през лятото на 2002 г. Иванов е продаден от „Левски на френския „Рен“, където изкарва до 2004 г., след което за кратко се връща в София. В периода 2004-2006 г. Гонзо рита футбол в Турция – носи екипите на „Самсунспор“ и „Газиантеп“ и едва ли е отскачал до Габрово, за да взима изпитите си, пък макар и задочно.

„В Техническия университет в Габрово възможността да следваш задочно онлайн се появи едва през 2015 г., тоест цели 9 години след като Гонзо уж се е дипломирал като висшист. Дипломата му в Габрово пак беше издействана по футболна линия – тогава тапията му беше уредена от Иван Вуцов – Вуцата“, разкрива обстоятелствата, при които Георги Иванов се е дипломирал като висшист“, разкрива запознат от спортните среди. Според думите му Гонзо не платил нито стотинка, а просто подарил спортни екипи на декана на факултета доц. Анюта Николова и ректора доц. Илия Немигенчев, чиито подписи стоят под дипломата на Георги Иванов от Техническия университет в Габрово.

Заради 15-годишното бездействие на прокуратурата по казуса с Георги Иванов малцина вярват, че образуваната преписка за менте дипломите на Гонзо ще завърши с повдигане на обвинителен акт срещу президента на българския футболен съюз и легендарен голмайстор от близкото минало на „Левски“. Някои даже съзират опасност чрез образуваната преписка в СДВР на практика Гонзо да бъде „изпран“ и дългогодишната сага с дипломите му да приключи със санкция „няма данни за престъпление“.

„Като нищо ще се окаже, че документацията на 22-ро училище в София от далечната 1994 г. вече не се съхранява или пък е изгубена при дигитализацията, подобна измама е възможна и при проверката на архива на Техническия университет в Габрово“, скептични са познавачите на порядките в родната съдебна система.

Иначе чл. 316 от Наказателния кодекс на България предвижда наказание за „подправяне на официален документ“ с лишаване от свобода до 5 години.

Лицето, което е ползвало фалшивата диплома, може да бъде подложено и на допълнителни санкции, като например уволнение от работа, ако дипломата е била използвана за получаване на длъжност.

Източник: Уикенд