Близо 54 000 граждани са в регистъра на уязвимите лица от хазарт…

https://a-specto.bg/interviuta/blizo-54-000-grazhdani-sa-v-registara-na-uyazvimite-lica-ot-hazart A-specto.bg

С цел преодоляване на хазартната зависимост Националната агенция за приходите поддържа Регистър на уязвимите лица. Вписаните в него не се допускат до хазартни игри. Освен поддържането на регистъра, приходната агенция предприема редица действия за превенция и ограничаване на хазартната зависимост. През миналата година НАП и Агенция „Митници“ обединиха кампаниите си срещу наркотичната и хазартната зависимост под общото име „Не сте сами“. Стартът на обединената кампания беше даден през лятото с грандиозен концерт в Несебър пред повече от 30 000 души. В рамките на „Не сте сами“ над 5000 ученици от цялата страна се запознаха с опасностите от употребата на наркотични вещества и рисковете от развиване на хазартна зависимост от ноември 2024 г. до момента. Посланици на обединената кампания посетиха повече от 50 училища в София и цялата страна и изнесоха презентации пред подрастващите за тежките последици от развиване на зависимости. Голяма част от учениците станаха свидетели и на демонстрация на търсене на наркотични вещества от служители от отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници“ с обучени митнически кучета, в която се включиха и някои от учениците. Информация за кампанията може да видите в профилите на „Не сте сами“ в Tik-Tok и Instagram, каналите на двете приходни агенции в YouTube и Twitter (Х), в Rakuten Viber, както и в страниците на НАП във Facebook и LinkedIn. По темата пред ФАКТИ говори Александър Попов – директор на дирекция „Надзор върху хазарта и хазартните дейности“ в НАП.

- Г-н Попов, какво представлява този „Регистър на уязвимите лица“, когато говорим за хазарт? Колко хора са в него?
- Това е списък от лица, които са подали в НАП заявление за вписване, тъй като смятат, че не могат да контролират желанието си за участие в хазартни игри. Близо 54 000 граждани до момента са поискали НАП да ги впише в регистъра.

- Какви са стъпките за вписване в Регистъра и заличаване от регистъра?
- В регистъра може да се впише всеки гражданин, след като подаде искане по образец до изпълнителния директор на НАП на място в офис на приходната агенция или по имейл ([email protected]), като в този случай документът трябва да е подписан с електронен подпис. В искането има възможност да се посочи конкретен период, за който да се извърши вписването, като той вече не може да бъде по-кратък от една година. Заличаването от регистъра се извършва по искане на вписаното лице чрез попълване и подаване на ново искане до изпълнителния директор на НАП от споменатия вече образец или когато е изтекъл посоченият в него срок за вписване, а ако не е посочен – след изтичането на 12 месеца от вписването.

- На каква възраст са?
- Хазартът е забранен за лица под 18 години. По тази причина и всички вписани в регистъра са над тази възраст.

- Кой води и предоставя достъп до регистъра?
- Регистърът на хазартно уязвимите лица се поддържа от НАП. Регистърът не е публичен, като достъп до него имат само ограничен брой служители, определени от изпълнителния директор на НАП.

- Как може да се накара човек да се запише доброволно?
- Вписването е доброволно и напълно осъзнато. Затова и изискването е искането да се подава лично или чрез пълномощно, издадено специално за тази цел.

- Какво следва, след като човек се запише?
- Организаторите на хазартни игри са задължени да не допускат до участие в хазартни игри лица, вписани в регистъра. Ако такъв човек, въпреки забраната, бъде допуснат до хазартна игра, е необходимо да се подаде сигнал в Информационния център на приходната агенция на телефони: 0700 18 700 и +359 2 9859 6801, за да бъде извършена незабавна проверка.

- Достъп до данните в списъка имат единствено длъжностни лица, определени от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите, както и служители, определени от организаторите на хазартните игри. Как работят те с хората?
- Когато лице иска да участва в хазартни игри, хазартните оператори извършват справка в регистъра на уязвимите лица. Това става чрез електронна услуга, която дава възможност на хазартните оператори да обменят информация пряко и автоматично с приходната агенция чрез софтуерен ключ (API ключ), който осъществява свързаност от типа „система-система“ между софтуерите на бизнеса и НАП. Ако се установи, че лицето е вписано в регистъра, то те са задължени да не го допускат до участие в хазартни игри.

fakti.bg